fot. https://twitter.com/MEIN_GOV_PL

P. Czarnek o roli szkół zawodowych: Dziś mamy rynek pracownika, nie pracodawcy

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że zainteresowanie szkolnictwem zawodowym będzie rosło i będzie bardziej nowoczesne, jeśli lepiej przygotuje młodych ludzi do zawodu. Zaznaczył, że na to właśnie stawia ministerstwo edukacji.

Szef resortu edukacji mówił o tym w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie odwiedził dziś Zespół Szkół Gastronomicznych. Ministerstwo zaznacza, że placówka ta wdraża innowacje i prowadzi szeroką współpracę ze środowiskiem lokalnym i pracodawcami. Dzięki temu uczniowie mogą sprawdzić się w warunkach pracy o najwyższym standardzie.

Minister Przemysław Czarnek, wizytując szkołę w Gorzowie Wielkopolskim, podkreślał, że dziś mamy w Polsce rynek pracownika i najniższe w historii bezrobocie.

– Zainteresowanie szkolnictwem zawodowym będzie rosło. Ono będzie jeszcze bardziej rosło, będzie jeszcze bardziej nowoczesne, jeśli przygotuje uczniów do zawodu. I na to stawiamy. Był moment, gdzie te statystyki wyglądały zupełnie inaczej – zdecydowana większość uczniów po szkole podstawowej i gimnazjum (kiedy jeszcze były gimnazja), wybierało szkolnictwo ogólnokształcące, a nie wybierało szkolnictwa zawodowego. To był też efekt tego, że mieliśmy inny rynek. Wówczas, kiedy panowało duże bezrobocie na rynku, siłą rzeczy nie było również zainteresowania szkolnictwem zawodowym. Dziś mamy rynek pracownika, a nie pracodawcy. Dziś mamy najniższe historycznie bezrobocie. Pracownicy są poszukiwani we wszystkich możliwych gałęziach, w tym również w gastronomii, hotelarstwie, turystyce – wyjaśnił szef resortu edukacji.

Minister wizytował dziś też Akademię im. Jakuba z Paradyża, także mieszczącą się w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie zapoznał się z możliwościami i z problemami uczelni.

Następnie udał się do Różanek, aby odwiedzić tamtejszą szkołę podstawową. Ostatnim punktem jego wizyty są Strzelce Krajeńskie, gdzie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym zaplanowano spotkanie ministra z dyrektorami innych ośrodków szkolno-wychowawczych w regionie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl