fot. pixabay.com

Otwarte muzea i placówki kultury

Decyzję o otwarciu danej placówki kultury podejmuje dyrektor. Rząd wskazał ogólny kierunek stopniowego otwierania kraju – podkreślił wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Od dziś w reżimie sanitarnym mogą działać miejsca takie jak muzea oraz galerie sztuki.

Możliwość otwarcia muzeów i galerii sztuki dla publiczności wynika z rozporządzenia rządu opublikowanego 29 stycznia w Dzienniku Ustaw. Wielu dyrektorów ośrodków kultury zapowiada otwarcie swoich instytucji dla zwiedzających. Uzasadniając decyzję o daniu szansy na powrót tych miejsc do życia, rząd wskazuje, że w muzeach i galeriach ludzie nie gromadzą się i pozostają w ruchu, a to stanowi niewielkie zagrożenie w kontekście epidemii.

Obok przesłanek zdrowotnych, ważny jest także aspekt społeczno-kulturowy – mówił wiceszef resortu kultury Jarosław Sellin.

Żeby ludzie mogli gdzieś pójść, coś obejrzeć, mieć kontakt z kulturą. Trudniej jest w kinach, w obiektach muzycznych, teatrach, to jest jeszcze dzisiaj niemożliwe, choć chcielibyśmy,  żeby były otwarte, dlatego otwieramy to, co jest możliwe. Trzeba też wyraźnie powiedzieć, że to będą indywidualne decyzje dyrektorów tych placówek.  To nie jest przymus. Dyrektor muzeum czy dyrektor galerii sztuki otwiera albo nie, w zależności czy uzna, że jest to bezpieczne dla pracowników jak i zwiedzających – stwierdził Jarosław Sellin.  

Od jutra na gości czeka Zamek Królewski w Warszawie. Od wtorku także na zwiedzających czeka stołeczne Muzeum Narodowe, a w nim m.in. nowa Galeria Sztuki Starożytnej oraz wystawa czasowa „Polska. Siła obraz”. Już dziś można odwiedzać galerię Zachęta.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl