Wystawa na 1050-lecie chrztu Polski

Dagome iudex, tiara Leona XIII, pierwsze wydanie Biblii ormiańskiej czy dokument potwierdzający wybór kardynała  Karola Wojtyłę na papieża – to tylko kilka z kilkuset eksponatów, które zostaną zaprezentowane w ramach wystawy „Lux in Oriente – Lux ex Oriente: Polska i Stolica Apostolska – 1050 lat historii”. Ekspozycja przygotowywana jest na przyszłoroczne obchody 1050  rocznicy chrztu Polski. Wystawa pokazywana będzie w trzech miastach: Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie.

W Poznaniu wystawę można było podziwiać od połowy stycznia do początku maja przyszłego roku w Muzeum Narodowym. Niektóre z eksponatów po raz pierwszy opuszczą mury watykańskie.

– Dagome iudex jest najcenniejszym chyba eksponatem, który będziemy prezentować na naszej wystawie. Jego wartość wynika z kilku przesłanek. Przede wszystkim wartość historyczna – mówi Ryszard Rostkowski, rzecznik wystawy.

Jest to pierwszy pisany dokument z 991 roku potwierdzający istnienie państwa polskiego. Ekspozycja składa się z około 140 obiektów.

– Rozpiętość eksponatów w sensie ich znaczenia, wartości oraz formy przedmiotów, jakie będą prezentowane, jest bardzo duża, bo od dokumentów pisanych poprzez dzieła sztuki typu obrazy poprzez różnego rodzaju szaty liturgiczne – wskazuje rzecznik wystawy.

Głównym celem wystawy jest ukazanie 1050 lat relacji państwa polskiego ze Stolicą Apostolską. Organizatorze wierzą, że ekspozycja to ciekawa lekcja historii zwłaszcza dla młodego pokolenia.

– Jesteśmy przekonani, że tego rodzaju prezentacja to jest nie tylko prezentacja dla osób, które są doświadczone w odbiorze sztuki, ale przede wszystkim wystawa będzie mogła spełnić rolę edukacyjną – podkreśla Aleksandra Sobocińska, rzecznik Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Część zbiorów dotyczy Jana Pawła II. To między innymi oryginalny dokument potwierdzający wybór na papieża kardynała Karolę Wojtyłę. Koszt wystawy będzie ogromny. Nieoficjalnie mówi się o kwocie miliona euro.

– To jest bardzo trudne pytanie, ile będzie kosztowała ta wystawa. My mamy cały czas koszty szacunkowe i tak jak to w życiu bywa- nigdy nie da się precyzyjnie zaplanować wszystkich wydatków – dodaje Rostkowski.

Więcej informacji na temat wystawy można znaleźć na stronie internetowej: www.luxinoriente.caritaspoznan.pl 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl