3. Dzień Szabli w Muzeum Wojska Polskiego

Pokazy władania szablą i lancą, możliwość spróbowania sił w szermierce oraz obejrzenia scenek ukazujących szablę w różnych kontekstach historycznych zaplanowano m.in. w ramach 3. Dnia Szabli, który odbywa się dzisiaj w stołecznym Muzeum Wojska Polskiego.

Imprezę zorganizowano z inicjatywy Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą.

„Ideą Dnia Szabli jest przypomnienie jej historii i faktu, iż jest to polska broń narodowa, która towarzyszyła nam przez wieki i broniła naszych granic. W XX w. pamięć o niej nieco uległa zatarciu, co dzięki inicjatywie Dnia Szabli chcemy zmienić” – powiedziała PAP Aleksandra Karp z Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą.

Widowiskowym punktem będzie pokaz Szwadronu Honorowego 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. Płk. J.H. Kozietulskiego.

„Prezentacje kawalerzystów są zawsze bardzo wyczekiwane przez uczestników Dnia Szabli. Zacznie się od obowiązkowej musztry, a następnie kawalerzyści zaprezentują swoje niesamowite umiejętności władania szablą, będą ścinać łozy oraz arbuzy, a także pokażą, jak posługiwać się lancą z konia. Widok jest naprawdę spektakularny” – opowiada Karp.

Uczestnicy imprezy będą mieli także okazję obejrzenia wystawy Zalana Kertaia poświęconej najważniejszym postaciom związanym z Węgierskim Królewskim Instytutem Wojskowego Kształcenia Nauczycieli Szermierki i Sportu im. Miklosa Toldiego.

„Organizując Dzień Szabli chcemy także propagować wiedzę o stosunkach polsko-węgierskich, które nie ograniczają się tylko do wspólnych doświadczeń szermierczych. Dlatego też b. ambasador Węgier Akos Engelmayer oraz dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie dr Janos Tischler opowiedzą o solidarnej postawie Polaków i Węgrów podczas Powstania Węgierskiego 1956 r.” – podkreśla Karp.

Podczas imprezy zaplanowano także pokazy szermiercze w wykonaniu instruktorów i uczniów Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą oraz gości z Węgier. Zaprezentowane zostaną również scenki ukazujące szablę w różnych kontekstach historycznych.

Goście Dnia Szabli będą mieli także możliwość spróbowania potraw kuchni węgierskiej i nabycia tamtejszych tradycyjnych produktów. Impreza jest częścią Roku Węgierskiej Kultury w Polsce.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl