J. Sellin: Muzeum II wojny i Westerplatte zostaną połączone

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego połączy Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte oraz Wojny 1939 i będzie je rzetelnie prowadzić – zapowiedział dziś na antenie Polskiego Radia wiceminister kultury Jarosław Sellin. Dodał, że liczy na pozytywne rozstrzygnięcie Naczelnego Sądu Administracyjnego w tej sprawie.

Do połączenia placówek miało dojść 1 grudnia ub.r., jednak termin został przesunięty na 1 lutego br. Sprzeciwia się temu Muzeum II Wojny Światowej oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.

Całą sprawę upolitycznia dyrektor muzeum prof. Paweł Machcewicz – wskazał wiceszef resortu kultury Jarosław Sellin.

To jest oczywiste, że jeżeli minister kultury ma dwie instytucje muzealne w tym samym mieście, opowiadające o tej samej epoce historycznej, to lepiej je połączyć i działać razem. Temu planowi opiera się od prawie roku dyrektor muzeum prof. Machcewicz i upolitycznia tę sprawę. Mobilizuje on nieprawdziwymi informacjami polityków, muzealników i historyków z całego świata na jakieś manifestacje z tezą, że my chcemy zlikwidować Muzeum II Wojny Światowej, co jest po prostu nieprawdą – powiedział Jarosław Sellin.

Na razie Wojewódzki Sąd Administracyjny nie rozpatrzył skargi Muzeum ani Rzecznik Praw Obywatelskich, ale w listopadzie ub.r. wstrzymał wykonanie decyzji o połączeniu placówek do czasu, aż zajmie się sprawą.

Na tę decyzję skargę złożyło ministerstwo kultury, a w tym tygodniu Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił zażalenie ministra.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl