By unknown-anonymous - "Światowid" 1927, see also http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/88095/84f499696536d31cef5184c616819b14/, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34245969

Najstarsze muzeum żydowskie w Szwajcarii pokaże wystawę o Polakach ratujących Żydów

Muzeum Żydowskie w Bazylei zorganizuje wystawę upamiętniającą polskiego ambasadora z czasów II wojny światowej Aleksandra Ładosia i kierowaną przez niego grupę, która uratowała tysiące europejskich Żydów od zagłady – poinformowała ambasada RP w Bernie.

Otrzymaliśmy informację, że wystawa rozpocznie się w listopadzie i potrwa około sześciu miesięcy. Organizatorzy pracują niezależnie, jednak od wielu miesięcy współpracowaliśmy z nimi, przekazując im materiały i eksponaty. Warto podkreślić, że inicjatywa wyszła całkowicie od strony muzeum” – powiedział ambasador Polski w Szwajcarii Jakub Kumoch.

Informację o wystawie potwierdzili również organizatorzy rozpoczynającego się w przyszłym tygodniu festiwalu „Culture Scapes”, w czasie którego przez dwa miesiące w szwajcarskich miastach odbędzie się około 200 imprez poświęconych polskiej kulturze. Wystawa w Muzeum Żydowskim jest jedną z nich.

Według mojej wiedzy ekspozycja ma pokazywać Grupę Ładosia ze szwajcarskiej perspektywy, tak jak postrzegała ją szwajcarska policja i szwajcarscy Żydzi. Wielu spośród nich wspierało działania polskich dyplomatów, nie zawsze mając pełną wiedzę na temat szczegółów operacji” – przypomina ambasador Kumoch.

Grupa Ładosia, składająca się z czterech polskich dyplomatów i dwóch przywódców organizacji żydowskich, doprowadziła w latach 1941-1944 do sfałszowania kilku tysięcy paszportów krajów Ameryki Łacińskiej. Instytut Pileckiego i Ambasada RP w Bernie, które od dwóch lat prowadzą prace nad listą Ładosia, oceniają, że paszporty takie otrzymało 8-10 tysięcy ludzi, z czego pewna część przeżyła Zagładę.

Lista Ładosia – stworzona przy współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym, Instytutem Pamięci Narodowej oraz Muzeum Państwowym Auschwitz-Birkenau – pozwoliła na razie ustalić tożsamość ponad 3 tysięcy posiadaczy „paszportów Ładosia”. Ambasada oraz Instytut Pileckiego zapowiadają jej publikację pod koniec tego roku.

Utworzone w 1966 roku Muzeum Żydowskie w Bazylei to pierwsza żydowska instytucja muzealna powołana na terenie zamieszkanym przez ludność niemieckojęzyczną po zakończeniu II wojny światowej. Jednocześnie uchodzi za jedną z najbardziej wpływowych instytucji kulturalnych w Szwajcarii.

 

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl