Prezydent Duda wraz z małżonką z wizytą w Szwajcarii

Para prezydencka kontynuuje wizytę w Szwajcarii. W Lucernie prezydent Andrzej Duda z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w ceremonii upamiętnienia Konstantego Rokickiego. To pochowany w tym szwajcarskim mieście polski bohaterski konsul, który w czasie II wojny światowej ratował Żydów.

Wczoraj prezydent Andrzej Duda zabrał głos przed koncertem muzyki polskiej dla środowisk związanych z działalnością Narodów Zjednoczonych. „100 lat temu na dogasających frontach I wojny światowej nasi pradziadkowie toczyli walkę, by Polska wróciła na mapę świata” – mówił prezydent Andrzej Duda w genewskiej siedzibie ONZ.

W tym miejscu możemy być dziś tu my – Polacy – ludzie wolni, żyjący w wolnym państwie, suwerennym, niepodległym – państwie dumnych ludzi. 100 lat temu na dogasających frontach I wojny światowej nasi pradziadkowie toczyli walkę o to, by Polska mogła wrócić na mapę świata. Śpiewali wtedy pieśń, która przeszła do historii Polski i dzisiaj jest pieśnią reprezentacyjną Wojska Polskiego. To pieśń polskich „Legionów”, w której jest fragment: „Mówili, żeśmy stłumanieni nie wierząc nam, że chcieć to móc” – powiedział Andrzej Duda.

Dziś późnym popołudniem prezydent RP Andrzej Duda odwiedzi też uniwersytet w Zurychu – wygłosi wykład, w którym przedstawi swoje spojrzenie na przyszłość integracji europejskiej.

RIRM

drukuj