fot. PAP/EPA

NATO wezwało Chiny do niewspierania Rosji

W Brukseli zakończył się nadzwyczajny szczyt przywódców państw NATO. Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda. Tematem obrad była rosyjska agresja na Ukrainę.

Po zakończeniu szczytu sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, przekazał, że Sojusz wyśle cztery nowe grupy bojowe do Bułgarii, na Węgry, do Rumunii i na Słowację. Zapowiedział także ,,zdecydowane wzmocnienie” na wschodniej flance Sojuszu.

Szef NATO zapewnił też o wsparciu dla Ukrainy i przekazał, że sojusznicy wezwali Chiny do powstrzymania się od wspierania wysiłku wojennego Rosji.

– Jesteśmy zdeterminowani, aby zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wesprzeć Ukrainę i z zadowoleniem przyjmuję konkretne oferty pomocy złożone dziś przez sojuszników. Jednocześnie mamy obowiązek zadbać o to, aby konflikt nie eskalował dalej, ponieważ byłoby to jeszcze bardziej niebezpieczne i niszczycielskie. Przywódcy alianccy wezwali Chiny do powstrzymania się od wspierania wysiłku wojennego Rosji. Chiny nie mogą udzielać wsparcia ekonomicznego ani militarnego inwazji rosyjskiej. Zamiast tego Pekin powinien wykorzystać swój znaczący wpływ na Rosję i promować natychmiastowe pokojowe rozwiązanie – zwrócił uwagę Jens Stoltenberg.

W Brukseli w czwartek rozpoczyna się także dwudniowy szczyt Rady Europejskiej. Z Polski na to spotkanie udał się premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu ma przedstawić na nim koncepcję misji humanitarnej na Ukrainie oraz kolejnych sankcji wobec Rosji.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl