fot. PAP/Wojtek Jargiło

S. Żaryn: Walka informacyjna przeciwko Polsce służy do podważania autorytetu armii

Działania realizowane w ramach walki informacyjne przeciwko Polsce służą do podważania autorytetu armii, są próbą ośmieszania Wojska Polskiego, deprecjonowania WP w oczach sojuszników – podkreślił w piątek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

„Jednym z niebezpiecznych wątków wykorzystywanych w ostatnich miesiącach w propagandzie Rosji i Białorusi są narracje próbujące deprecjonować struktury państwa odpowiedzialne za bezpieczeństwo RP. W sposób szczególny na celowniku Kremla – od lat – znajdują się Siły Zbrojne RP” – napisał w piątek na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

„Działania realizowane w ramach walki informacyjnej przeciwko Polsce służą do podważania autorytetu armii, są próbą ośmieszania Wojska Polskiego, deprecjonowania WP w oczach sojuszników oraz osłabiania autorytetu armii w Polsce” – dodał.

„To działania mające wpływ na bezpieczeństwo Polski” – podkreślił.

W piątek Straż Graniczna poinformowała, że ostatniej doby granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 26 osób. Zaznaczyła, że w tym miesiącu było już 1,5 tys. takich prób.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie odnotowano 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., wrześniu 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys.

W związku z presją migracyjną na granicę Polski ze strony Białorusi od 2 września do 30 listopada w 183 miejscowościach obowiązywał stan wyjątkowy wprowadzony na wniosek Rady Ministrów rozporządzeniem prezydenta Andrzeja Dudy. Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na tym samym terenie obowiązuje zakaz przebywania osób tam niezamieszkujących wprowadzony rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na podstawie znowelizowanej ustawy o ochronie granicy państwowej.

PAP

drukuj