Opowieść o prawdzie, wolności i odwadze

Producent Paul G. Hensler oraz reżyser Tony Haines, amerykańscy filmowcy, zrealizowali film dokumentalny o życiu i przesłaniu, jakie niósł kapłan „Solidarności bł. ks. Jerzy Popiełuszko. 

– Film „Jerzy Popiełuszko: Messenger of the Truth” („Jerzy – posłaniec prawdy”) jest filmem dokumentalnym, który pokazuje sytuację Polski i Polaków, ich walkę o wolność, pojawienie się „Solidarności” i jej wpływu na zmianę sceny geopolitycznej po II wojnie światowej oraz osobę ks. Jerzego i jego rolę w życiu zwykłych Polaków w tym czasie – mówi w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl Monika Kamińska, koordynator produkcji filmu  w Polsce.

Producent i scenarzysta Paul Hensler, zafascynowany osobą kapłana, po przeczytaniu o nim książki postanowił zrealizować film, który opowie całemu światu, kim był, co zrobił dla Polski ks. Jerzy.

Hensler chce, by historię bohaterskiego kapelana „Solidarności” poznał cały świat.

– Jestem zakochany w tej historii od 35 lat. Cudowne są jej prostota i przesłanie, które potrafi zrozumieć każdy człowiek. To opowieść o prawdzie, wolności i odwadze. Rodzaj wspaniałej bajki, którą od lat opowiada się dzieciom – powiedział Hensler w Radiu Watykańskim.

– Osoba błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki jest bardzo dobrze znana w Polsce. Mamy jego sanktuarium, muzeum, są filmy dokumentalne, powstał wspaniały film fabularny, ale nie ma takiego filmu, który byłby w pełni zrozumiany przez widza zagranicznego –  wyjaśniła koordynator produkcji filmu w Polsce.

Zwiastun dokumentu został zaprezentowany w październiku podczas Synodu Biskupów w Watykanie, także najbliższa rodzina kapłana już go widziała.

To pierwszy tego typu film, który powstał poza granicami Polski. Zawiera on jednak wiele zdjęć archiwalnych, dokumentów, nagrań kazań oraz nagrane współcześnie wywiady z osobami, które spotkały na swojej drodze ks. Jerzego.

Jak podkreśla Monika Kamińska, największym walorem tego filmu jest to, że jest to film dokumentalny z całą masą autentycznych nagrań, zdjęć i dokumentów. – Materiałów archiwalnych pokazanych w filmie jest rzeczywiście bardzo wiele. Producent filmu z wielką pieczołowitością dobierał zdjęcia, materiały, korzystał z materiałów z archiwum telewizji, a także z Centrum Dokumentacji Życia i Kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Dlatego też widzimy ks. Jerzego mówiącego o rzeczach ważnych, tak  jakby mówił bezpośrednio do nas – wyjaśnia Kamińska.

Reżyserem filmu jest Tony Haines, producentem i pomysłodawcą Paul Hensler,  sponsorem zaś Gary Chartrand.

W pierwszym i drugim dniu świąt Bożego Narodzenia na portalu NaszDziennik.pl  ukaże się obszerny wywiad z Moniką Kamińską, koordynatorem produkcji filmu w Polsce.

Marta Milczarska

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl