fot. Paweł Pasionek

Studenci WSKSiM na Mszy św. ku czci bł. ks. Popiełuszki

W całej Polsce trwają uroczystości ku czci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, heroicznego duszpasterza ludzi pracy. Z uroczystościami zbiegła się także doroczna wizyta studentów i pracowników WSKSiM w Górsku, miejscu uprowadzenia ks. Jerzego. W czwartek pod krzyżem upamiętniającym porwanie kapelana „Solidarności” sprawowana była Msza Święta.

– Nade wszystko kult bł. ks. Jerzego Popiełuszki wpisany jest w moją osobistą formację. Byłem dzieckiem gdy trwał proces ks. Jerzego. Jest to miejsce dla mnie szczególne, bo z tego miejsca niosłem kamień do św. Jakuba, do Santiago de Compostela w ramach pielgrzymki ze studentami – podkreślił o. Benedykt Cisoń CSsR, duszpasterz akademicki WSKSiM.

Ks. Jerzy Popiełuszko był kapelanem „Solidarności”.

Uprowadzony w Górsku przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa kapłan był torturowany, skrępowany i wożony w bagażniku samochodu, a potem obciążony kamieniami i wrzucony do Wisły w okolicach tamy we Włocławku.

Jego ciało wyłowiono 30 października 1984 roku. Pogrzeb zgromadził ogromną liczbę ludzi i stał się manifestacją patriotyzmu. Ks. Jerzy Popiełuszko – beatyfikowany w 2010 r. – został pochowany na terenie kościoła parafialnego św. Stanisława Kostki w Warszawie.

RIRM

drukuj