Zarzut pracy na rzecz obcego wywiadu dla cywila

Cywil zatrzymany w środę przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego usłyszał zarzut pracy na rzecz obcego wywiadu – dowiedziała się PAP w dwóch niezależnych źródłach zbliżonych do sprawy.

Według mediów drugi z zatrzymanych w środę – oficer Wojska Polskiego – również usłyszał zarzut, jednak prokuratura tego nie potwierdza.

W sprawie cywila rzecznik Prokuratury Apelacyjnej prok. Zbigniew Jaskólski poinformował w czwartek, że najwcześniej w piątek ok. godz. 10 będzie mógł wypowiedzieć się w tej sprawie.

W środę zostały zatrzymane dwie osoby – starszy stopniem oficer Wojska Polskiego, który pracował w MON, oraz cywil. Według mediów ten ostatni to prawnik z podwójnym obywatelstwem Polski i Rosji, pracujący w jednej ze stołecznych firm i szpiegujący dla rosyjskiego wywiadu.

Według nieoficjalnych informacji osobno prowadzone sprawy przez prokuratury cywilną i wojskową zostały skoordynowane i zatrzymania przeprowadzone równolegle przez ABW. Cywil miał być od kilkunastu miesięcy w kręgu zainteresowania służb. Oficer – jak podawały media – miał być śledzony od dwóch miesięcy.

Kodeks karny przewiduje za szpiegostwo, czyli udział w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, od roku do 10 lat więzienia. W razie udzielenia informacji, których przekazanie może wyrządzić szkodę państwu, minimalna kara to trzy lata. Natomiast w przypadku organizowania lub kierowania działalnością obcego wywiadu kara przewidziana w kodeksie karnym to od 5 do 15 lat lub 25 lat więzienia.

PAP/RIRM

drukuj