fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

ABW zatrzymała księgową w spółce handlującej nielegalnym paliwem

ABW zatrzymała Karolinę K. księgową podejrzaną o udział w grupie przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem paliwami i uszczuplaniem wpływów z VAT – dowiedziała się w piątek PAP. To 12. osoba z tej grupy zatrzymana przez ABW. Karolina K. złożyła wyjaśnienia, zastosowano wobec niej dozór policyjny.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział PAP, że kobietę zatrzymano w środę 11 kwietnia. Złożyła obszerne wyjaśnienia i pozostała na wolności – zastosowano wobec niej dozór policji i zakaz opuszczania kraju.

„K. była odpowiedzialna za sprawy księgowo-administracyjne w jednej z firm wchodzących do łańcucha grupy przestępczej. Firma pełniła rolę tzw. bufora wprowadzającego do obrotu paliwa pochodzące z nieujawnionych źródeł” – powiedział PAP Stanisław Żaryn. Kobieta miała dokumentować to fikcyjnymi fakturami na łączną kwotę ok. 110 mln zł.

W nadzorującej śledztwo ABW Prokuraturze Regionalnej w Łodzi przedstawiono jej zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenie nieprawdy w dokumentach i uszczuplenia podatków – głównie VAT.

To 12. osoba podejrzana w tej sprawie – wcześniej aresztowano inne osoby powiązane z tą grupą przestępczą – Adama P., prezesa firmy, w której pracowała K. Śledczy uważają, że w ich spółka przyczyniła się do wyprania nie mniej niż 200 mln zł pochodzących z przestępstw skarbowych.

„W całej sprawie straty Skarbu Państwa wynoszą ok. 100 mln zł, ale sprawa ma charakter rozwojowy” – zaznaczył rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

PAP/RIRM

drukuj