fot. sxc.hu

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. śmierci Wietnamki zatrzymanej przez ABW

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo ws. okoliczności śmierci Wietnamki, która należała do międzynarodowej, zorganizowanej grupy przestępczej – poinformowała w środę Prokuratura Krajowa. Kobieta wyskoczyła przez okno w trakcie zatrzymania przez ABW.

Zatrzymania, podczas którego doszło do zdarzenia, dokonywali funkcjonariusze delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Białymstoku. Kobieta, mimo udzielenia pomocy, zmarła po przewiezieniu do szpitala.

Jak przekazała Prokuratura Krajowa, na miejscu zdarzenia zabezpieczane są wszystkie ślady i dowody „w celu dokładnego i wszechstronnego wyjaśnienia okoliczności zdarzenia”. Zaplanowano też przeprowadzenie sekcji zwłok zmarłej z udziałem biegłego lekarza. Prokuratorzy sprawdzają też, czy działania funkcjonariuszy ABW były prawidłowe i zgodne z procedurami.

Środowa akcja ABW miała związek ze śledztwem ws. działającej m.in. na terenie Warszawy i Wól  ki Kosowskiej międzynarodowej, zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT. Grupa działała od lutego 2015 roku do połowy marca 2018 roku. W tym czasie, na skutek jej działalności – wedle szacunków PK – Skarb Państwa został narażony na stratę 164 mln zł.

Wśród zatrzymanych są obywatele Wietnamu i jedna Polka. Zmarła kobieta była członkiem grupy i życiową partnerką kierującego grupą mężczyzny, który także został w środę zatrzymany.

PAP/RIRM

drukuj