fot. PAP

Obchody 30. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

W Bydgoszczy rozpoczęły się uroczystości związane z 30. Rocznicą męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Program uroczystości jest bardzo bogaty. Złoży się na niego między innymi wernisaż ekspozycji muzealnej w jego muzeum oraz koncert „Dobro nieskończone pamiętamy”.

Obchody zostały zainagurowane Biegiem Sztafetowym Męczeńskiej Śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Bieg poprzedzony zostanie Mszą św. odprawioną w kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników – Sanktuarium Nowych Męczenników w Bydgoszczy. Następnie po złożeniu kwiatów pod pomnikiem ks. Jerzego pierwsi zawodnicy wyruszyli na trasę biegu.

Do celu dotrą o godz. 14.00, chwilę później zostaną złożone kwiaty pod krzyżem upamiętniającym miejsce uprowadzenia bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Natomiast na godz. 17.00 zaplanowano wernisaż ekspozycji muzealnej w Muzeum ks. Popiełuszki, który zostanie połączony ze spotkaniem autorskim z udzielam projektantki Muzeum – Ewą Świder-Grobelną.

Odbędzie się też premiera filmu dokumentalnego pt. „Dobrem zwyciężył…” w reżyserii Remigiusza Stasiaka i Mariusza Ludy oraz koncert pod hasłem „Dobro nieskończone – pamiętamy”, gdzie wystąpią m. in. Hania Stach, Agata Rożankowska czy Marcin Styczeń. Obchody rocznicowe zostaną zakończone o godz. 20.00 procesją pod krzyżem upamiętniającym miejsce uprowadzenia bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Ksiądz Popiełuszko został zamordowany przez peerelowską policję polityczną w październiku 1984 roku. Trasa jego męczeńskiej ostatniej drogi wiodła z Bydgoszczy przez Górsk i Toruń do Włocławka. Krótko potem w Polsce rozwinął się kult jego postaci. W 2010 roku Stolica Apostolska uznała go za błogosławionego. Samorząd województwa od lat konsekwentnie działa na rzecz upamiętnienia postaci księdza Jerzego. W październiku 2011 roku w Toruniu odsłonięty został pomnik księdza Jerzego. Utworzenie monumentu współfinansował samorząd województwa. Urząd Marszałkowski realizuje również projekt budowy infrastruktury upamiętniającej miejsca związane z ostatnimi godzinami życia kapłana.

http://www.kujawsko-pomorskie.pl/pliki/wiadomosci/20141015_rocznica/Plakat_z.pdf

kujawskopomorskie.pl/RIRM

drukuj