fot. ipn.gov.pl

Wystawa „Tu rodziła się Solidarność”

W Częstochowie odsłonięto wystawę upamiętniającą NSZZ „Solidarność”. Powstała w ramach projektu IPN-u „Tu rodziła się Solidarność”.

Wystawa „Tu rodziła się Solidarność” jest upamiętnieniem wydarzeń, które doprowadziły do powstania NSZZ „Solidarność”. Od ponad roku ekspozycja jest prezentowana w różnych miastach w Polsce, które mają związek z powstaniem NSZZ „Solidarność”.

– Na tym szlaku nie mogło zabraknąć Częstochowy. Częstochowy, która z Jasną Góra jest duchową stolicą Polski, która w tych czasach niewoli i powrotu wolności odegrała ogromną rolę – mówił dr Jarosław Szarek, prezes IPN.

Wolności, o którą walczyli cisi bohaterzy. Wystawa ma przypominać szczególnie o bezimiennych bohaterach „Solidarności”.

– Dlatego to jest wielki ukłon w kierunku tych wszystkich bezimiennych, bo oni się przez te wszystkie lata upominali. Dlatego to tak ważne, aby podziękować wszystkim, którzy walczyli o wolność – wyjaśnił Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

W walce o naszą wolność ogromną rolę odegrał św. Jan Paweł II oraz kult Matki Bożej Częstochowskiej.

– To jest uczczenie Maryi jako Matki „Solidarności”. Trzeba powiedzieć, że św. Jan Paweł II jest dziś słusznie określany Ojcem „Solidarności” – wskazał  ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Ks. abp Wacław Depo, podkreślał, że umiejscowienie wystawy w duchowej stolicy Polski nie jest przypadkowe, ponieważ przypomina o nierozerwalnym związku narodu polskiego z Kościołem.

TV Trwam News

drukuj