fot. ipn.gov.pl

Śledczy przeszukali mieszkanie Lecha Kobylińskiego

Prokuratorzy IPN dokonali kolejnych przeszukań. Tym razem śledczy weszli do mieszkania Lecha Kobylińskiego w Gdańsku. W latach 80-tych Kobyliński był członkiem Rady Konsultacyjnej przy Przewodniczącym Rady Państwa Wojciechu Jaruzelskim.

Śledczy szukali dokumentów, które mogą obciążać Jaruzelskiego. Chodzi o materiały świadczące o współpracy twórcy stanu wojennego z kontrwywiadem wojskowym na przełomie lata 40-tych i 50-tych.

Red. Krzysztof Wyszkowski, działacz opozycji w PRL-u, zaznacza, że działania IPN-u powinny iść dużo dalej.

– Obecna akcja IPN-u była bardzo nieudolna. (…) Kobyliński być może jest ważny, nie mam nic przeciwko temu. (…) Kobyliński to jest przecież całe środowisko. Jeżeli Kobyliński coś miał, to mieli to też i jego współpracownicy. (…) IPN w moim przekonaniu udaje, że coś robi niż rzeczywiście dąży do prawdy – zaznaczył Krzysztof Wyszkowski.

W ubiegłym tygodniu śledczy IPNu przeszukali dom generała Wojciecha Jaruzelskiego, gdzie zabezpieczyli pakiet dokumentów.

Wcześniej podobne przeszukanie miało miejsce w domu Czesława Kiszczaka. Tam śledczy zabezpieczyli materiały wśród których znalazła się teczka personalna i pracy TW „Bolka”.

IPN udostępnił już dwa pakiety materiałów dziennikarzom i historykom. 8 marca ma opublikować kolejne.

RIRM/ MB

drukuj