Wystawa „Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu”

Dziś o godz. 14.00 w Otwartej Galerii Miejskiej na pl. Żołnierza Polskiego w Szczecinie odbędzie się inauguracja wystawy pod tytułem „Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu  –  Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego”. Będzie można oglądać ekspozycje prezentujące wyniki prac ekshumacyjnych i identyfikacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.

Jak podaje IPN – wystawa ma na celu ocalenie od zapomnienia pomordowanych przez UB i pochowanych w nieznanych jak dotąd miejscach. Na dwóch pierwszych planszach zostanie zaprezentowany przebieg prac ekshumacyjnych oraz identyfikacyjnych. Pozwoli to szerokiej publiczności zapoznać się ze specyfiką pracy archeologów, antropologów czy genetyków, którzy współpracowali z historykami przy tym projekcie.

Twórcami wystawy są Milena Bykowska z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów oraz Grzegorz Czapski i dr Paweł Skubisz z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Szczecinie. Autorami grafiki są Krzysztof Drumiński i Jakub Walkowicz z firmy 2code.

Udział w dzisiejszym wernisażu zapowiedzieli Prezes IPN dr Łukasz Kamiński, Jego Magnificencja Rektor PUM prof. Andrzej Ciechanowicz, pełnomocnik Prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego, prof. Krzysztof Szwagrzyk,  oraz Rodziny zidentyfikowanych ofiar.

Wystawa odbędzie się w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956″ prowadzonego przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.

Wystawa IPN - ekshumacje

ipn.gov.pl/RIRM

drukuj