fot. IPN

IPN wznawia prace poszukiwawcze w Białymstoku

Instytut Pamięci Narodowej wznowił prace poszukiwawcze szczątków ofiar zbrodni komunistycznych w piwnicach budynku aresztu w Białymstoku. Prace ekshumacyjne obejmą obszar o powierzchni ok 70m2, znajdujący się obok miejsca, w którym w zeszłym roku natrafiono na szczątki ofiar. 

Tak naprawdę jest to kolejny, drugi etap tych prac – zwraca uwagę  Tomasz Danilecki, asystent prasowy oddziału IPN w Białymstoku.

– W tej chwili jest badana druga część podziemnych piwnic, druga część podziemnych korytarzy. O ile w pierwszej części, którą badaliśmy wiosną tego roku, były pomieszczenia, w których wykonywano egzekucje, o tyle ta druga część, którą teraz przekopujemy, stanowi pomieszczenia gospodarcze, w których przechowywano ziemniaki, warzywa itp. Jest to zupełnie inny charakter pomieszczenia – wyjaśnia Tomasz Danilecki.

Prace na terenie białostockiego aresztu śledczego trwają od 2006 r. Są one prowadzone w ramach śledztwa dotyczącego zbrodni funkcjonariuszy UB w Białymstoku w latach 1944-1954. Prace mają potrwać do 28 listopada.

RIRM

drukuj