B. Szydło w expose: nadrzędną rzeczą bezpieczeństwo Polaków

Koniec z arogancją władzy i pychą – powiedziała premier Beata Szydło, która wygłosiła w Sejmie swoje expose. Wystąpieniu przysłuchiwali się politycy zgromadzeni na sali plenarnej – wśród nich prezydent RP Andrzej Duda.

Na początku swojego przemówienia premier nawiązała do ataków w Paryżu. Zapowiedziała współpracę z innymi państwami w walce z terroryzmem. Dla rządu nadrzędną rzeczą jest dziś bezpieczeństwo Polaków – zapewniała.

Następnie szefowa rządu podkreślała, że Polsce potrzebne są zmiany, czego wyraz Polacy dali 25 listopada.  Zmiana – jak tłumaczyła – będzie polegała na tym, żeby jak największa liczba Polaków mogła korzystać z owoców rozwoju.

Premier przedstawiła także projekty, którymi rząd zajmie się w 100 pierwszych dniach swojej działalności [czytaj więcej].

– Po pierwsze, 500 zł na dziecko, począwszy od drugiego, a w rodzinach o mniejszych dochodach od pierwszego dziecka. Dziecko to nie koszt – to inwestycja. Po drugie, obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Po trzecie, podniesienie do 8 tys. kwoty wolnej od podatku. Po czwarte, bezpłatne leki od 75 roku życia. Po piąte, podwyższenie minimalnej stawki godzinowej do 12 złotych, o czym szczegółowo będę mówić w dalszej części wystąpienia – mówiła Beata Szydło.

Premier Beata Szydło przedstawiając zmiany dotyczące gospodarki zapowiedziała obniżenie podatku CIT dla małych firm do 15 proc. Sklepy wielkopowierzchniowe i banki mają płacić specjalny podatek.

Umocniony ma zostać również BGK, a Polskie Inwestycje Rozwojowe zostaną przekształcone w Inwestycje Polskie.

– Jesteśmy przekonani, że kraj, który chce dorównać poziomem życia krajom Zachodniej Europy musi dążyć do zwiększenia poziomu inwestycji. To jest jedyna droga do rozwiązania problemu braku godziwie opłacanych i stałych miejsc pracy, który wielu Polaków zmuszał w ostatnich latach do emigracji. To jest jedyna droga rzeczywistego przyspieszenia rozwoju, a zarazem stworzenia perspektyw dla młodych ludzi, którzy chcą w Polsce pracować i zarabiać tutaj na godne życie – zwracała uwagę premier Beata Szydło.

Rząd Zjednoczonej Prawicy zapowiada wyrównanie dopłat bezpośrednich dla rolników i ochronę polskiej ziemi przed wykupem przez cudzoziemców.

Premier Szydło, mówiąc o zmianach w edukacji, zapowiedziała powrót do ośmioletniej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum. Nie będzie także obowiązku szkolnego dla sześciolatków.

W swoim wystąpieniu szefowa rządu zapowiedziała również powrót do programu Zbigniewa Religi w służbie zdrowia. Zdrowie ma być finansowane z budżetu.

Teraz kluby mają czas na przygotowanie się do debaty, która rozpocznie się o godz. 14.00. Głosowanie nad wnioskiem o wotum zaufania dla nowego rządu zaplanowano na wieczór. Rząd premier Beaty Szydło został zaprzysiężony w poniedziałek.

 

 


Expose premier Beaty Szydło

 

 Tekst całego wystąpienia premier Beaty Szydło [czytaj]

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl