Spotkanie premier i marszałka Sejmu z Polonią

Premier Beata Szydło i marszałek Sejmu Marek Kuchciński wzięli dziś udział w świątecznym spotkaniu z Polonią. „Polskie państwo zrobi wszystko, by zapewnić budowanie wspólnoty Polaków na całym świecie” – mówiła szefowa rządu. Premier dziękowała Polonii za to, że pięknie buduje polską wspólnotę poza granicami kraju oraz kultywuje polskie tradycje i język.

– Wiem, że to nie zawsze jest łatwe. Wiem, że bardzo często wymaga to bardzo wielkiej determinacji. Tym większa jest nasza, polskiego państwa wobec was wdzięczność – zwróciła się Premier do reprezentantów Polonii.

Jak podkreśliła, dla rządu Prawa i Sprawiedliwości jest ważne, aby społeczność Polaków na całym świecie coraz bardziej się pogłębiała.

– Polskie państwo zrobi wszystko, aby zapewnić budowanie wspólnoty – mówiła Beata Szydło.

Premier zaznaczyła, że polski rząd będzie wspierać polskich uczniów za granicą. Dodała, że w MSZ są pieniądze, m.in. na wyprawki szkolne.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński podkreślił, że parlament podjął już działania mające na celu wsparcie Polaków za wschodnią granicą. Jak mówił, z inicjatywy sejmowej Komisji Łączności z Polakami za granicą rozpoczęły się prace nad projektem nowelizacji ustawy o Karcie Polaka.

W spotkaniu wzięli udział także, m.in. wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak i szef sejmowej Komisji Łączności z Polakami za granicą Michał Dworczyk (PiS). Obecni byli Polacy z Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy oraz uczniowie z polskiej szkoły w Baranowiczach na Białorusi.

PAP/RIRM

drukuj