Premier Szydło: Jesteśmy gotowi na pogłębioną współpracę obronną UE

Polska jest gotowa na pogłębioną współpracę obronną Unii Europejskiej – deklaruje premier Beata Szydło. Szefowa rządu reprezentuje kraj na szczycie w Brukseli. W jego trakcie – obok polityki obronnej – przywódcy 28 państw będą dyskutować o rozwiązaniu kryzysu migracyjnego, Brexicie i sankcjach wobec Rosji.

Pogłębiona współpraca obronna krajów Unii Europejskiej to odpowiedź na coraz częstsze ataki terrorystyczne. W ostatnich miesiącach zamachowcy uderzyli w Londynie, Manchesterze, Paryżu czy Brukseli. W kwestii bezpieczeństwa stanowisko Polski jest spójne z konkluzjami zaproponowanymi po pierwszej części unijnego szczytu.

– W naszym przekonaniu Europa powinna robić więcej dla swojego bezpieczeństwa, tak właśnie w zakresie zewnętrznym i wewnętrznym, zagrożonym przez terroryzm. Są różne propozycje. My stoimy na stanowisku, że przede wszystkim nadszedł czas, żeby walka z terroryzmem była skuteczna – mówiła polska premier.

Polska oczekuje spójności polityki obronnej Unii Europejskiej z działaniami NATO. Takie stanowisko premier Beaty Szydło znalazło swoje odbicie w dotychczasowych konkluzjach Rady. Tymczasem, nie obronność, ale kryzys migracyjny będzie najważniejszym tematem dwudniowego szczytu.

Dyskusję nad polskim stanowiskiem z Warszawy do Brukseli przenosi Grzegorz Schetyna, który dziś na spotkaniu Europejskiej Partii Ludowej – wbrew opinii rządu – zapowiedział starania o przyjęcie kilkudziesięciu uchodźców.

– Wykorzystywanie dla celów politycznych nieszczęścia, jakim jest los tych, którzy próbują dotrzeć do Europy i znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, jest po prostu niegodne. Myślę, że warto, aby liderzy polskiej opozycji przestali wreszcie uprawiać politykę na problemie migracyjnym – podkreśliła Beata Szydło.

Kryzys migracyjny wciąż dzieli państwa członkowskie. Polityka azylowa proponowana przez Komisję Europejską godzi nie tylko w interes Polski, ale także innych krajów Grupy Wyszehradzkiej. To właśnie jedność państw V4 może być silnym argumentem przeciwko szantażom unijnych eurokratów.

W trakcie unijnego szczytu przywódcy 28 państw podejmą także temat przedłużenia sankcji wobec Rosji. Za ich przedłużeniem opowiada się Polska. Na agendzie znajdzie się również sprawa Brexitu.

– Przedstawię dziś, w jaki sposób Zjednoczone Królestwo proponuje zabezpieczenie praw unijnych obywateli żyjących w Wielkiej Brytanii i jak widzimy ochronę praw brytyjskich obywateli żyjących w Europie – mówiła premier Wielkiej Brytanii Theresa May.

Trwający szczyt jest pierwszym od momentu, kiedy swoją prezydenturę rozpoczął Emmanuel Macron. Współpracę z nowym francuskim przywódcą zachwalała niemiecka kanclerz Angela Merkel.

– Cieszę się z udziału w spotkaniu nowego prezydenta Francji. Kreatywność i nowe impulsy tworzone przez Francję i Niemcy mogą być korzystne dla wszystkich członków Unii – powiedziała kanclerz Merkel.

Jutro prezydent Francji spotka się z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej. Zachowanie Emmanuela Macrona budzi kontrowersje. W jednym z wywiadów oskarżył on kraje Europy Wschodniej o zdradę europejskich wartości. Polska premier odniosła się do tych wypowiedzi i jutrzejszego spotkania z prezydentem Macronem.

– Mam nadzieję, że to będzie rozmowa merytoryczna, a nie będzie opierał tego tylko i wyłącznie na pewnych stereotypach, czy próbował w jakiś sposób odnosić się z niechęcią do spraw Europy Środkowej – wskazała Beata Szydło.

Wyjaśnień od prezydenta Francji zażądał szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.

RIRM/TV Trwam News

drukuj