UE odwoła się ws. usunięcia Hamasu z listy grup terrorystycznych

Unia Europejska odwoła się od wyroku Sądu w Luksemburgu usuwającego radykalny palestyński Hamas z unijnej listy organizacji terrorystycznych – poinformowała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

W komunikacie Mogherini wskazuje, że grudniowy wyrok Sądu UE, anulujący decyzję o wpisaniu Hamasu na listę organizacji terrorystycznych i zamrożeniu jego aktywów, oparty był na powodach proceduralnych. Rada UE postanowiła odwołać się od niektórych wniosków sędziów z Luksemburga. Dzięki złożeniu apelacji wykonanie wyroku Sądu jest zawieszone do wydania ostatecznego orzeczenia przez Trybunał Sprawiedliwości UE.

Mogherini poinformowała, że instytucje UE analizują także podjęcie innych działań, aby zapobiec ewentualnemu uchyleniu decyzji o restrykcjach, których celem jest zwalczanie terroryzmu. Podkreśliła, że walka z terroryzmem pozostaje priorytetem dla Unii Europejskiej, dlatego UE jest zdeterminowana, by zahamować finansowanie terroryzmu. Możliwość wprowadzania restrykcji jest kluczowym narzędziem w tej dziedzinie.

Hamas nazwał decyzję „niemoralną”, uznając, że odzwierciedla ona „ogólne nastawienie UE na korzyść izraelskiego okupanta”. Według rzecznika Hamasu Samiego Abu Zuhriego Unia zapewnia Izraelowi przykrywkę dla jego zbrodni przeciwko Palestyńczykom.

W grudniu Sąd UE w Luksemburgu z powodów proceduralnych usunął Hamas z unijnej listy organizacji terrorystycznych. Czasowo utrzymano jednak zamrożenie aktywów Hamasu w Unii Europejskiej. Jak poinformowano wówczas, decyzja „nie pociąga za sobą żadnej formy oceny w sprawie kwalifikacji Hamasu jako organizacji terrorystycznej”. W uzasadnieniu wyjaśniono, że podważona przez palestyńską organizację wcześniejsza decyzja o zamrożeniu jej aktywów zapadła nie na postawie analizy przez „kompetentne władze” działań Hamasu, lecz wniosków, przypisujących mu winę, wyciągniętych na podstawie doniesień medialnych i internetu.

Rada UE miała dwa miesiące na odwołanie się od tego orzeczenia.

Decyzję Sądu UE krytykował premier Izraela Benjamin Netanjahu, który wezwał UE do natychmiastowego przywrócenia Hamasu na listę. „Hamas jest organizacją terrorystyczną, która w swoim statusie założycielskim głosi cel zniszczenia Izraela” – podkreślił szef rządu w oświadczeniu. Natomiast rzecznik Hamasu Fawzi Barhum oświadczył, że orzeczenie jest „zwycięstwem kwestii palestyńskiej i praw naszego narodu”.

UE utworzyła własną listę organizacji terrorystycznych po zamachach z 11 września 2001 roku w USA. Początkowo na unijną czarną listę wpisano zbrojne ramię Hamasu, a następnie jego ramię polityczne – we wrześniu 2003 roku.

PAP

drukuj