Fot. sxc.hu

Pieniądze ze sprzedaży lasów rekompensatą za utracone żydowskie mienie?

Pieniądze ze sprzedaży polskich lasów miały trafić do Żydów w ramach odszkodowania za mienie utracone w czasie II wojny światowej w naszym kraju.

Tajny plan ujawnia dziś tygodnik „wSieci”. Podstawą jest opublikowana przez demaskatorski portal WikiLeaks notatka ambasadora USA w Polsce, Victora Ashe’a.

Jak podał tygodnik, Bronisław Komorowski w styczniu 2009 roku miał złożyć obietnicę, po której ambasador przesłał do departamentu stanu USA następująca notatkę: „prezydent Komorowski stwierdził, iż premier Tusk zmusi niepokornych ministrów, (…) by dołożyli się do rekompensat, sprzedając państwowe lasy i nieruchomości”.

Marzena Nykiel, autorka tekstu, redaktor tygodnika „wSieci”, zwraca uwagę, że w kolejnych latach rząd podejmuje działania, w których dąży do zrealizowania zapowiedzi.

– Bronisław Komorowski obiecał ambasadorowi, że sprawy restytucji mienia Żydowskiego w końcu zostaną załatwione – to był rok 2009. Dziś, z perspektywy czasu widzimy, że ten plan był prowadzony do skutecznej realizacji. To, co stało się w polskim Sejmie przed świętami Bożego Narodzenia, to nocne głosowanie, nocny zamach na lasy, kiedy próbowano wprowadzić poprawkę, czy też zmianę w konstytucji, mocą której można by spieniężyć lasy kiedy jest jakiś ważny interes narodowy, można jasno z tego wywnioskować, że te plany były realizowane przez lata. Mimo zapewnień Platformy, że nigdy nie podniesie ręki na lasy, dziś widzimy, że była to tylko furtka do zrealizowania tej deklaracji – powiedziała Marzena Nykiel.

Również w 2014 r. prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o lasach. Zakłada ona, że łącznie w 2014 i 2015 r. Lasy Państwowe odprowadzą do budżetu państwa 1,6 mld zł, a od 2016 r. mają oddawać do budżetu 2 proc. wartości sprzedaży drewna, tj. ok. 100-150 mln zł.

RIRM

drukuj