Kolejna firma rezygnuje z wydobycia łupków w Polsce

Kolejna zagraniczna firma wycofuje się z wydobycia polskich łupków – poinformował jeden z dzienników. Brytyjska firma 3Legs Resources, za powód podała niesatysfakcjonujący poziom próbnego wydobycia gazu z łupków na Pomorzu.  

3Legs nie wycofuje się jednak całkowicie z Polski – spółka zależna – Lane Energy ma jeszcze trzy koncesje na południowy wschód od Gdańska.

Firma oceniła, że niezadawalające okazały się zwłaszcza przepływy paliwa. Według firmy były za małe, by rozpocząć wydobycie komercyjne. W pełni wykorzystano też plan inwestycyjny na ubiegły i bieżący rok – zakładał on rozdysponowanie 19 mln dol.

Poseł Mariusz Orion Jędrysek, były główny geolog kraju, podkreśla, że polski rząd nie sprzyja firmom prowadzącym odwierty i poszukiwania łupków. Zwiększa ryzyko inwestycyjne co zmniejsza opłacalność prac.

– One wychodzą podając informację, że jest za mało satysfakcjonujący wypływ gazu, czy brak ropy. To jest prawda, ale w stosunku do czego? Najczęstszą odpowiedzią będzie: w stosunku do spodziewanych zysków. Te zyski zależą od ryzyka, od wielkości podatków, od ryzyka politycznego itd. W Polsce ciągle panuje bałagan prawny. Wiadomo, że podatki mogą być bardzo wysokie, w związku z tym firmy liczą patrząc, jakie mają przypływy. Ryzykują dotychczas wydanymi pieniędzmi. W końcu stwierdzają, że nie chcą już ponosić ryzyka, bo spodziewane zyski, odpowiednio liczone – co jest bardzo skomplikowanym procesem – powodują, że my nie zamkniemy się ekonomicznie. Gdzie indziej zrobimy to lepiej – mówi poseł Mariusz Orion Jędrysek.

Udziały brytyjskiej firmy przejmą Amerykanie z firmy ConocoPhillips, która zapewniła, że decyzja Brytyjczyków, nie wpłynie na przeprowadzenie pełnego testu odwiertu Lublewo.

To już kolejna firma, która zrezygnowała z odwiertów w Polsce. Wśród powodów oprócz niesatysfakcjonujących wyników, są również niekorzystne regulacje prawne, w tym zakresie. Obecnie obowiązuje 68 ważnych łupkowych koncesji, rok temu było 105 takich pozwoleń.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl