fot. sxc.hu

Rząd apeluje o cierpliwość ws. łupków

Szef resortu skarbu twierdzi, że trzeba być cierpliwym w sprawie rozpoczęcia wydobycia gazu z łupków. Minister Andrzej Czerwiński podkreśla, że gaz niekonwencjonalny jest w naszym kraju i musi minąć co najmniej kilka lat, zanim zostaną dopracowane technologie wydobycia.  

Minister odniósł się w ten sposób do spekulacji na temat ewentualnego wycofania się dużych polskich spółek jak m. in. PKN Orlen z poszukiwań węglowodorów, z uwagi na ograniczone złoża.

Trudności w wydobyciu gazu łupkowego są efektem długoletnich zaniedbań obecnego rządu – stwierdza poseł i prof. Mariusz Orion Jędrysek, były główny geolog kraju.

– Platforma Obywatelska popełniła szereg błędów, które doprowadziły do tego, że przestało się opłacać poszukiwanie i eksploatowanie gazu, ponieważ ryzyko jest za duże w stosunku do potencjału. Geologii nie zmienimy. Możemy tylko poprawić organizację państwa i technologie. W naszej gestii jest tylko i wyłącznie organizacja państwa. Technologii Polska nie posiada. Trzeba było tak zorganizować państwo, żeby opłacało się poszukiwać i żeby ryzyko poszukiwań było jak najmniejsze – powiedział i prof. Mariusz Orion Jędrysek.   

Państwowy Instytut Geologiczny szacuje, że zasoby gazu łupkowego w Polsce mieszczą się w przedziale od 346 do 768 mld metrów sześciennych.

RIRM

drukuj