Kopacz: rząd zorganizuje powrót Polaków z Tunezji

Premier Ewa Kopacz zadeklarowała, że rząd zorganizuje powrót do kraju wszystkich Polaków, którzy przebywają obecnie w Tunezji, a zgłoszą taką chęć. Poinformowała ponadto, że w najbliższym czasie do Tunisu uda się grupa polskich lekarzy i psychologów.

„Uruchomiałam wszystkie dostępne środki, aby ustalić fakty, ale również zorganizować pomoc dla poszkodowanych Polaków i ich rodzin” – oświadczyła Kopacz na środowym briefingu po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Premier przyznała, że „niestety w zamachu (w Tunisie) prawie na pewno zginęli Polacy”. Jak zaznaczyła, na dokładną liczbę ofiar trzeba będzie jeszcze poczekać.

„Jedyną precyzyjną informacją, którą w tej chwili dysponujemy, to ta, że 20 polskich obywateli, którzy znajdowali się w tym autokarze ostrzelanym przez terrorystów, jest bezpiecznych i pozostanie w tej chwili pod opieką polskiej placówki dyplomatycznej” – dodała premier.

Kopacz potwierdziła również, że są obywatele Polscy, którzy przebywają obecnie w dwóch szpitalach. „Część z nich wymaga szybkich i pilnych zabiegów operacyjnych” – zaznaczyła.

Poinformowała też, że w „najbliższym, najkrótszym czasie” do Tunezji wyruszy ekipa polskich psychologów i lekarzy po to, by udzielić pomocy poszkodowanym i ich rodzinom. „Chcę zadeklarować, że każdy z tych obywateli polskich, który przebywał w tej grupie, jeśli zadeklaruje wcześniejszy powrót do Polski, będzie oczywiście mógł z niego skorzystać, a my ten powrót zorganizujemy” – zapowiedziała.

Kopacz poinformowała, że prawdopodobnie w ciągu najbliższej godziny będzie rozmawiała z premierem Tunezji i będzie miała „szczegółową relację z jego strony”.

Powiedziała również, że zobowiązała szefa MSZ do „powtórzenia negatywnej rekomendacji w sprawie podróży (polskich obywateli) do Egiptu i Tunezji”.

W środę doszło w Tunisie do zamachu terrorystycznego na słynne Muzeum Narodowe Bardo. Wśród turystów zwiedzających muzeum była duża grupa Polaków – 36 osób. Według nieoficjalnych informacji, podanych w środę przez rzecznika MSZ Marcina Wojciechowskiego, wśród zabitych mogło być czterech obywateli RP. Wciąż nie jest ustalony los kilkunastu osób z Polski, trzech polskich obywateli zostało rannych.

Premier Tunezji Habib Essid poinformował, że w ataku terrorystów zginęło 19 osób, w tym 17 turystów. Tunezyjski premier dodał, że wśród zabitych są turyści polscy, włoscy, niemieccy i hiszpańscy.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl