Kolejne firmy chcą opuścić Polskę

Kolejne firmy zajmujące się poszukiwaniem gazu łupkowego w Polsce, rozważają zamknięcie swoich inwestycji w kraju i przeniesienie się za granice – podaje jeden z dzienników. Powodem jest m.in. brak administracyjnego wsparcia rządu.

W poprzednich latach zrobiły to już trzy duże koncerny Marathon Oil, Talisman Energy i Exxon Mobil.

Na środę planowano konferencję prasową nt. prac legislacyjnych nad nowelizacją ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, ostatecznie jednak została ona przesunięta na przyszły tydzień.

Były minister środowiska poseł prof. Jan Szyszko, podkreśla że polityka obecnego rządu dalece odbiega od dbałości o sprawę eksploatacji gazu łupkowego w Polsce; określa ją jako nieodpowiedzialną, która zmierza do uzależnienia nas od obcych źródeł energii i technologii.

Rząd poniósł tu ogromną porażkę, zaprzepaścił polskie osiągnięcia. Zniszczył możliwość skorzystania z własnych zasobów energetycznych, a teraz nie udolnością doprowadza do tego, że potencjalni inwestorzy, wycofują się z Polski. A wszystko to dzieje się na skutek braków rozwiązań prawnych, jak również organizacyjnych. W tej chwili rząd składa się ku opinii, że polskie zasoby gazu łupkowego są zdecydowanie mniejsze, niż to było określane 2-3 lata temu przez takich specjalistów jak Amerykanie. Tą sprawą rzeczywiście powinny się zająć takie organizacje jak Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, czy też Centralne Biuro Śledcze – zwraca uwagę poseł prof. Jan Szyszko. 

W środę Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, relacjonując wyniki szczytu UE powiedział, że kraje 27 powinny być w stanie bezpiecznie wykorzystywać własne surowce energetyczne. Dotyczy to również gazu łupkowego, który może być częścią koszyka energetycznego niektórych krajów”.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl