Ocena wniosku ws. postawienia KRRiT przez TS

Przewodniczący sejmowej komisji odpowiedzialności konstytucyjnej poseł Andrzej Halicki z PO dąży do szybkiego zakończenia rozpatrywania wniosku o postawienie członków KRRiT przed Trybunałem Stanu za nieprawidłowości w procesie koncesyjnym.

W Sejmie o. godz. 14:00 rozpoczęło się zamknięte posiedzenie komisji odpowiedzialności konstytucyjnej. Posłowie mają na nim ocenić materiał dowodowy zebrany w tej sprawie mimo, że komisja nie przesłuchała jeszcze m.in. trzech istotnych świadków, wskazanych przez wnioskodawców.

Sprawa ta niepokoi, zwłaszcza od strony proceduralnej – mówi wiceprzewodniczący komisji poseł Andrzej Duda. Wyjaśnia, że z reguły ocena materiału dowodowego przeprowadzana jest na zakończenie postępowania wyjaśniającego – tuż przed wydaniem postanowienia

– Zadałem przewodniczącemu pytanie, jak sobie to wyobraża i jakie są jego zamiary, jeżeli ustala, że taki jest przedmiot naszej pracy. Powiedziałem, że w moim przekonaniu nie zostały przeprowadzone wszystkie podstawowe dowody w tej sprawie. Eksperci również wypowiadali się, że jest co najmniej wątpliwe – od strony proceduralnej i prawidłowości postępowania – żeby nie przesłuchać świadków zawnioskowanych przez wnioskodawców. Oni zaczęli wycofywać się z wcześniejszych ustaleń mówiąc, że to tylko ogólna ocena: żebyśmy wiedzieli na czym stoimy w postępowaniu, jak wygląda sytuacja i że absolutnie nie chcemy zamykać jeszcze sprawy na tym etapie. Na tym dyskusja się zakończyła – powiedział Andrzej Duda.

Posłowie PiS-u, będący wnioskodawcami zapowiadają kolejne wnioski dowodowe.

– Nie wykluczam, że będziemy się domagali tego, by świadkowie, którzy już zeznawali przed komisja, stanęli przed nią jeszcze raz. Chcemy by uzupełnili swoje zeznania. Mam nadzieję, że uda się zapobiec ewidentnej próbie szybkiego zamknięcia sprawy. Jest przynajmniej kilka kwestii, które wymagają szczegółowego wyjaśnienia. Nie będziemy się godzić na to, żeby nie ustalać pewnych faktów niezwykle istotnych dla stwierdzenia tego, czy postępowanie było prowadzone zgodnie z prawem. Czy Fundacja Lux Veritatis była traktowana na równi z innymi uczestnikami tego postępowania. To są bardzo poważne wątpliwości, a żaden ze świadków do tej pory ich nie rozstrzygnął – powiedział Andrzej Duda.

Dziś nad uchwałą dotyczącą zlecenia kontroli NIK w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji debatowali posłowie dwóch sejmowych komisji: kultury i środków przekazu oraz ds. kontroli państwowej. Transmisję przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam. WIĘCEJ 

RIRM

drukuj