Fundacja Lux Veritatis decyzją KRRiT może zostać oskarżona o niegospodarność

Jeżeli Fundacja Lux Veritatis zapłaci pierwszą ratę za korzystanie z koncesji, może spotkać się z zarzutami niegospodarności – stwierdziła w programie Polski Punkt Widzenia na antenie TV Trwam Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy fundacji.  

Mimo że TVP wciąż blokuje miejsce na MUX-1 – TV Trwam ma zapłacić do 8 października pierwszą opłatę koncesyjną, która wynosi ok. 1 mln 300 tys. zł. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że katolicka stacja zacznie nadawać dopiero w kwietniu przyszłego roku.

O niegospodarność w związku z wcześniejsza zapłatą raty – jak powiedziała Lidia Kochanowicz-Mańk – może oskarżyć fundację m.in. Ministerstwo Kultury.

Myślę, że oskarżenia mogą być postawione nie tylko ze strony Ministerstwa Kultury, ale również ze strony ministra finansów i organów skarbowych. Zapłacenie przez jakikolwiek podmiot, czy to będzie podmiot prawa handlowego, czy fundacja; zapłacenie za coś, czego się nie otrzymało, czyli nie otrzymaliśmy za daną opłatę ani usługi, ani towaru – powoduje, że taki wydatek nie jest tzw. „kosztem uzyskania przychodu”, czyli że jeszcze od tej opłaty powinniśmy zapłacić podatek dochodowy. To jest taka trochę „kwadratura koła”– zaznaczała Lidia Kochanowicz-Mańk.

Fundacja zapowiedziała już złożenie zażalenia na decyzję KRRiT. Nadawca TV Trwam oczekuje także rozpatrzenia skargi przez Naczelny Sąd Administracyjny. Skarga została złożona po tym jak Krajowa Rada nie przyznała miejsca TV Trwam w pierwszym konkursie na multipleks cyfrowy.

– Obecnie czekamy na rozpatrzenie naszej skargi przez Naczelny Sąd Administracyjny. Możemy mówić, że były problemy „techniczne”, ponieważ akta sprawy zostały przekazane do komisji sejmowej. Ja myślę, że teraz te akta powinny wrócić do Naczelnego Sądu Administracyjnego i mam nadzieję, że ta sprawa w sądzie będzie rozpatrywana. Chcę powiedzieć i zaznaczyć, że to nie jest jakby sprawa bezprzedmiotowa, dlatego że otrzymaliśmy dzisiaj koncesję, dlatego że tak naprawdę gdybyśmy otrzymali miejsce na multipleksie pierwszym, podczas tego pierwszego konkursu, to już prawie dwa lata bylibyśmy na MUX-1, w związku z tym nasza aktywność chociażby w zakresie gospodarczym, reklamowym, byłaby dzisiaj zupełnie inna. Natomiast w drugim konkursie moglibyśmy startować o drugie miejsce na multipleksie dla telewizji młodzieżowej – dodała Lidia Kochanowicz-Mańk.

RIRM

drukuj