KRRiT lekceważy Sejm

Parlamentarny zespół ds. przeciwdziałania Ateizacji Polski przedstawi dziś stanowisko ws. ostentacyjnego opuszczenia posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji przez członków KRRiT. Wczorajsze zachowanie przedstawicieli organu konstytucyjnego, jakim jest KRRiT to lekceważenie Sejmu – akcentują parlamentarzyści.

Przypomnijmy, wczoraj członkowie KRRiT Jan Dworak, Krzysztof Luft i Witold Graboś po wymijających odpowiedziach ostentacyjnie opuścili posiedzenie sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji.

Politycy pytali o szczegółowe kryteria oceny wnioskodawców, którzy wezmą udział w nowym konkursie o cztery miejsca na MUX-1.

Witold Graboś tłumaczył, że ma obowiązek do zachowania obiektywizmu i bezstronności, ponieważ na sali są tylko przedstawiciele TV Trwam, a cały czas trwa konkurs. Taką samą narrację prezentował Jan Dworak.

– Nie możemy brać udziału w posiedzeniu, w którym bierze udział tylko jeden przyszły koncesjonariusz. Jak do tej pory Fundacja Lux Veritatis nie zdementowała tego, że nie weźmie udziału w tym konkursie. A wielokrotnie zapewniała, że weźmie. W związku z tym dla jasności i przejrzystości tego konkursu ja również opuszczę tę salę – powiedział Jan Dworak. 

Poseł Adam Rogacki, wiceszef sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji stwierdził, że jest to ucieczka z posiedzenia komisji. Tłumaczył, że informacja o spotkaniu była jawna, więc każdy mógł w nim uczestniczyć.

– Ta informacja jest jawna, było o niej wiadomo od kilku dni. Nawet nie wiemy czy wśród tu obecnych nie ma również osób zainteresowanych złożeniem oferty w tym konkursie. (…) Konstytucyjny organ nie chce wziąć udziału w posiedzeniu komisji, na który został zaproszony – w celu wyjaśnienia wątpliwości – to zachowanie może w przyszłości budzić jeszcze większe wątpliwości – akcentował poseł Adam Rogacki.

Poseł Andrzej Jaworski odnosząc się do programu dziecięcego i dalszych niejasności co do kryteriów wyznaczonych dla podmiotów ubiegający się o koncesję, stwierdził że rozumie awersje Jana Dworaka do katolickiej TV Trwam, natomiast przypomina, że spotkanie było poświęcone całości konkursu.

 – Chciałbym się dowiedzieć czy zostały podjęte już jakieś rozmowy i czy pan Jan Dworak rozmawiał, np. z telewizją publiczną? Jan Dworak, przewodniczący KRRiT nie pozwolił zadać żadnych pytań; po prostu na mocy swojej arogancji, przypomnę jak to wcześniej powiedział: „Ja osobiście odpowiadam, nie widzę w tym nic złego, to jest tylko moja kompetencja” itd., wyklucza możliwość normalnego zadawania pytań i normalnej odpowiedzi. Czy ten konkurs, który w tej chwili będzie rozstrzygany nie jest po prostu z góry ustawiony? Zachowanie pana Jana Dworaka pokazuje, że ten konkurs jest z góry ustawiony przez niego osobiście, bo on za to wszystko odpowiada tak jak to dzisiaj powiedział – zaznaczył poseł Andrzej Jaworski.

Na posiedzeniu obecna była Dyrektor Finansowa Fundacji Lux Veritatis – Lidia Kochanowicz, która odniosła się do kwestii oceny zdolności finansowej wszystkich podmiotów. Zwróciła uwagę, że znowelizowane rozporządzenie nie konkretyzuje tych kryteriów. Dyrektor Finansowa Fundacji przypomniała również sytuację, jaka miała miejsce podczas wcześniejszego konkursu.

– Krajowa Rada powiedziała, że oceniała w szczególności udokumentowanie środków finansowych na realizację projektu. To jest zapis ze strony 33. Natomiast na stronie 24 dla jednego z podmiotów, który uzyskał wówczas koncesję, Krajowa Rada napisała w ten sposób: „Należy tutaj zauważyć, że przepisy regulujące postępowanie koncesyjne nie zobowiązują wnioskodawców do posiadania i udokumentowania zabezpieczenia finansowego”. W związku z tym, jak widać te kryteria oceny dla różnych wnioskodawców były różne. Stąd apel, żeby w tym postępowaniu nie miało to miejsca – powiedziała Lidia Kochanowicz.

TV Trwam na multipleksie powinna nadawać już od ponad roku – stwierdziła poseł Anna Sobecka.

– Oddajcie to, co nam się należy i naprawcie wyrządzone krzywdy. Cichymi krokami zbliża się kara. Działania KRRiT są badane przez prokuraturę. Czterem członkom rady grozi Trybunał Stanu. Wspierające decyzje KRRiT i PO gwałtownie traci poparcie w miejscach, w których odbyły się manifestacje w obronie TV Trwam. Do dziś było ich 144 – zaakcentowała poseł Anna Sobecka.

Ojciec Tadeusz Rydzyk przypomniał, że Episkopat Polski, aż czterokrotnie opowiedział się za TV Trwam. Dyrektor Radia Maryja pytał o to, jak Krajowa Rada rozumie, że miejsce na multipleksie powinna otrzymać telewizja o charakterze społeczno – religijnym.

– O jaką religijność tu chodzi? O jaką stację religijno – społeczną? Ks. prof. Bartnik mówi: oznacza to niechybnie, że chce się wbić klin między TV Trwam a Episkopat. I tak perfidnie usprawiedliwić swoją odmowę. To jest pytanie  o jaką stację religijno – społeczną chodzi? – podkreślił o. Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Radia Maryja.

Politycy zrzeszeni w parlamentarnym Zespole ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski w związku z sytuacją związaną z nieprzyznaniem TV Trwam miejsca na MUX1 skierowali apel do KRRiT o zaprzestanie działań dyskryminujących katolików w Polsce i łamania zasad Konstytucji i podstawowych praw demokracji.

To nie jedyne środowisko, które staje w obronie TV Trwam. Mimo wielomilionowych protestów, pod znakiem zapytania stoi sprawa przyznania tej koncesji TV Trwam. Przeciwko dyskryminacji tej stacji podliczono dotąd 2 mln 427 tys. 681 kopii podpisów.

Apel parlamentarnego Zespołu Przeciwdziałania Ateizacji Polski skierowany do Jana Dworaka przewodniczącego KRRiT. Apel o zaprzestanie działań dyskryminacji katolików w Polsce, łamanie zasad Konstytucji i podstawowych praw demokracji. [czytaj]

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl