KRRiT wyda stanowisko

KRRiT wyda stanowisko w sprawie wypowiedzi o. Tadeusza Rydzyka, Dyrektora Radia Maryja dotyczącej przydziału miejsc na multipleksie.

Krajowa Rada debatowała dziś nad podjęciem kroków prawnych wobec Założyciela Radia Maryja. Jak poinformowała rzecznik KRRiT zdecydowano o wydaniu stanowiska. Zostanie ono „jak najszybciej” zaprezentowane na konferencji prasowej Krajowej Rady. Ponadto do „Naszego Dziennika” zostały skierowane sprostowania.

Członków Krajowej Rady zabolały słowa, że proces koncesyjny może być „ustawką”, zmierzającą do pominięcia TV Trwam i przyznania koncesji innej stacji. W te działania – według nieoficjalnych informacji – zaangażowana jest KRRiT.

KRRiT działa na zamówienie polityczne, a straszenie procesem to próba odwrócenia uwagi od istoty problemu – akcentuje prof. Piotr Jaroszyński, Kierownik Katedry Filozofii Kultury KUL oraz wykładowca w WSKSiM w Toruniu.

– Straszenie procesem Ojca Dyrektora Tadeusza Rydzyka jest jedną z kolejnych zagrywek Krajowej Rady po to, żeby odwrócić uwagę od istoty problemu, jakim jest odmowa udzielenia miejsca na multipleksie dla TV Trwam. Ponieważ wszystko wskazuje na to, że decyzja negatywna już została podjęta i Rada działa na polecenie; na zamówienie polityczne – kto wie, czy również nie na polecenie międzynarodowe. W związku z tym robią taki szum; jakieś informacje; pseudoinformacje, zaczepki, straszenie procesami. A wszystko po to, żeby zrzucić z siebie odpowiedzialność. Jednak i tak będą mieli odpowiedzialność właśnie za to, że nie przyznają TV Trwam tego miejsca – powiedział prof. Piotr Jaroszyński.

„Eliminacja TV Trwam z możliwości nadawania na multipleksie jest decyzją głęboko przemyślaną. Wszystko po to, żeby wyeliminować katolików z możliwości udziału w życiu publicznym, którego nie ma bez mediów” – dodaje prof. Piotr Jaroszyński.

Jednocześnie podkreśla, że problem wytaczania procesów we współczesnej Polsce po tym, jak nie została przeprowadzona dekomunizacja i lustracja sędziów jest rzeczą bardzo ryzykowną. „Widzimy jak bardzo sądy są stronnicze w swoich wyrokach, jak bardzo działają na zamówienie polityczne” – stwierdza prof. Piotr Jaroszyński.

– Zastraszanie rozprawami sądowymi w naszych realiach i próba podjęcia takiego wyzwania jest rzeczą bardzo ryzykowną, tym bardziej, że odwraca  uwagę od istoty problemu. Istotą problemu jest to, że my jako milionowe rzesze katolików w Polsce mamy prawo do tego, żeby mieć bezpłatny dostęp do swojej telewizji, a urzędnicy są po to, żeby w tym pomóc, a nie przeszkadzać. Natomiast Krajowa Rada robi wszystko, żeby przeszkodzić i w związku z tym, staje się swego rodzaju „opresorem”, względem znacznej części naszego społeczeństwa – powiedział prof. Piotr Jaroszyński.

Rządzący, organy państwowe, w tym KRRiT, mają służyć ludziom, a my mamy prawo patrzeć na to, co oni robią – powiedział o. Tadeusz Rydzyk. Dyrektor Radia Maryja w wywiadzie dla „Naszego Dziennika” mówi, że dziś straszy się podjęciem kroków prawnych za to, że wzywamy drugą stronę do podjęcia dialogu na argumenty. „Wraca duch tamtych czasów, gdy władzy przeszkadzał Kościół, jego zaangażowanie w sprawy ewangelizacyjne i realizację społecznej nauki Kościoła” – podkreśla Dyrektor Radia Maryja.

Prof. Krystyna Czuba  medioznawca – wykładowca UKSW i WSKSiM podkreśla, że o. Tadeusz Rydzyk cały czas upomina się o 2,5 miliona odbiorców TV Trwam. Poprzedni konkurs o miejsce na multipleksie nie był sprawiedliwy.

– Jeżeli nawet powiedział twardo, to słusznie że powiedział, bo taka jest rzeczywistość. Myślę że wiedzą o tym tysiące, a nawet miliony ludzi w Polsce. Ojciec Dyrektor, jako obywatel ma prawo mówić to co jest dla wszystkich oczywiste i jasne. Ojciec Dyrektor nie jest prywatną osobą, to jest jasne; i nie mówi w swoim imieniu – powiedziała prof. Krystyna Czuba.

Profesor dodała, że zachowanie Jana Dworaka jest nieadekwatne do obejmowanej przez niego funkcji urzędnika państwowego.

– Byłam senatorem, kiedy pan Dworak współpracował z parlamentem. Wtedy wydawało się że wie, jakie jest jego miejsce, rola, kultura itd. Tymczasem wszystko to uległo zachwianiu wraz z jakąś koniunkturą, zleceniami, czy dyspozycjami. Niech sobie Pan Dworak zrobi rachunek sumienia, najpierw osobisty. Tego mu życzę, bo taki rachunek sumienia jest na pewno potrzebny panu Dworakowi i całej radzie, którą od dawna obserwuję – dodała prof. Krystyna Czuba.

Były członek Krajowej Rady Barbara Bubula tłumaczy, że źródło tego co się dzieje tkwi w pierwszej decyzji wykluczającej TV Trwam z miejsca na cyfrowym multipleksie.

– Mamy do czynienia z sytuacją, w której było 150 marszów w obronie TV Trwam. Dlatego zupełnie inaczej powinna wyglądać reakcja Krajowej Rady. Wydaje mi się że to brnięcie w ślepą uliczkę, dlatego że przekazywanie sprawy do prokuratury, czy straszenie Dyrektora Radia Maryja o nie służy dobremu załatwieniu sprawy nabrzmiałej społecznie. Świadczy to o tym, że Krajowa Rada nie zmieniła swojego nastawienia w stosunku do tego, jakie prezentowała w zeszłym roku – powiedziała Barbara Bubula.

 

Wypowiedź prof. Piotra Jaroszyńskiego


Pobierz Pobierz

Wypowiedź prof. Krystyny Czuby

Pobierz Pobierz

Wypowiedź Barbary Bubuli


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl