(fot.PAP)

Koniec postępowania dowodowego ws. Dworaka

Koniec postępowania ws. Jana Dworaka oraz członków Krajowej Rady. Sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej zakończyła postępowanie dowodowe ws. postawienia przed Trybunał Stanu przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka oraz członków Rady Witolda Grabosia, Krzysztofa Lufta i Sławomira Rogowskiego.

Teraz objęci wnioskiem będą mogli się wypowiedzieć co do zgromadzonego materiału dowodowego. Przewodniczący sejmowej Komisji Odpowiedzialności poseł Andrzej Halicki z PO uniemożliwił dalsze rozpatrywanie wniosków dowodowych, o co wnioskowali posłowie PiS.

To co się stało, jest skandaliczne; prowadzono postępowanie z naruszeniem jakichkolwiek reguł – stwierdził wiceszef sejmowej Komisji Odpowiedzialności, poseł Andrzej Duda.

– Postępowanie dotyczyło ważnych wniosków, ustalenia istotnych faktów związanych z działalnością KRRiT. Chodziło przede wszystkim o wyjaśnienie skąd wzięła się decyzja o przyznaniu spółce Lemon Records miejsca na multipleksie cyfrowym? Wiemy przecież, że kiedy Kino Polska ustąpiło, nagle w to miejsce weszło Lemon Records.  Nie bardzo wiadomo jak to się stało, bo żaden z pozostałych podmiotów uczestniczących w postępowaniu koncesyjnym o tym nie wiedział. Chcieliśmy usłyszeć wyjaśnienia w tej kwestii i powołać świadków – powiedział poseł Andrzej Duda.

Najprawdopodobniej za trzy tygodnie ma się odbyć kolejne posiedzenie w tej sprawie.

Na tym posiedzeniu ma zostać przedstawione stanowisko, co do zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego. Czyli jest to prawo do ostatniego głosu. Objęci wnioskiem członkowie KRRiT, a następnie komisja będą mieli czas na przygotowanie sprawozdania końcowego. Myślę, że PO chce tę sprawę zamknąć przed wakacjami parlamentarnymi, czyli do końca lipca – dodał poseł Andrzej Duda.

Przypomnijmy, że Sejm przyjął dziś sprawozdanie Krajowej KRRiT za 2012 r.

Przeciwko – z powodu złej sytuacji finansowej TVP, a także nieprzyznania miejsca na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej TV Trwam – głosowały PiS i SP.

Zgodnie z ustawą medialną odrzucenie przez Sejm i Senat sprawozdania Krajowej Rady skutkowałoby wygaśnięciem jej kadencji po dwóch tygodniach, chyba że nie potwierdziłby tego prezydent. 16 maja sprawozdanie z działalności KRRiT przyjął Senat.

RIRM

drukuj