Sławomir Rogowski z KRRiT chce powszechnej składki audiowizualnej

Sławomir Rogowski, członek KRRiT twierdzi, że ratunkiem dla mediów publicznych jest wprowadzenie powszechnej składki audiowizualnej. Na łamach jednego z dzienników stwierdził, że spowoduje to, iż media publiczne nie będą uczestniczyć w wyścigach oglądalności.

Dzięki składce media niemiałyby też walczyć o rynkową skuteczność przekazu reklamowego czy epatować sensacyjnością. W Polsce aktualna proporcja gospodarstw posiadających odbiornik telewizyjny i płacących abonament do ogółu obywateli wynosi 1 do 38.W Niemczech 1 do 2.

Sławomir Rogowski przedstawił ankietę dot. tego, dlaczego Polacy nie składają się na media publiczne?

Według niej, 16 proc. zwraca uwagę na brak sankcji, 13 proc. skarży się na złą jakość programu TVP. 13 proc. powołuje się na wypowiedz byłego premiera Donalda Tuska, który nawoływał do niepłacenia abonamentu. W niektórych badaniach jest to nawet 60 proc.

Poseł Barbara Bubula, była członek KRRiT podkreśla, że Donald Tusk powinien odpowiedzieć za nawoływanie do niepłacenia abonamentu RTV.

– W tej chwili to już były premier, bo pamiętam, że słowa te wypowiedział Donald Tusk w roku 2007 i spowodowały one wielkie straty finansowe po stronie telewizji, ale również sytuacje zagrożenia dla ludzi, którzy na to wezwanie przestali płacić, bo w tej chwili są nękani przez komorników i Urząd Skarbowy. Ta sama telewizja, która jest bardzo poszkodowana przez taką politykę PO, przez działania władz telewizji, sprzyja utrzymaniu przy władzy PO. Jest to więc bardzo przedziwna sytuacja – ocenia poseł.

Obecnie Telewizję Publiczną w Polsce utrzymuje ok milion osób.

RIRM

drukuj