Szacowanie gazu w łupkach

Amerykańska Służba geologiczna szacuje, że w Polsce jest ok. 35 mld m sześc. gazu w łupkach. Takie informacje ukazały się przedwczoraj w raporcie Instytucji.

Wcześniejsze dane prezentowane przez amerykanów zakładały, że w Polsce jest 5,3 bln m sześc. gazu. Eksperci zauważają, że podana wartość dotyczy potencjalnie technicznie wydobywalnego gazu.

Profesor  Mariusz Orion Jędrysek, były główny geolog kraju stwierdził, że w tych danych widać konkretne potrzeby polityczne. Ma to związek z zapowiedziami premiera dotyczącymi wprowadzenia podatku od wydobycia gazu w łupkach. Profesor dodał, że ryzyko polityczne rośnie a firmy wycofują się z poszukiwań. Przykładem jest Exon. Do tego dochodzi groźba przejęcia koncesji przez Rosjan. Ze względu na bałagan, konotacje korupcyjne, duże straty, taka firma nie chce sobie psuć opinii i reputacji. Nie chce mieć nic wspólnego z polskim problemem i ma zamiar oddać koncesję w ręce rosyjskie. To może być straszny bat – dodał profesor Jędrysek.

 


Pobierz Pobierz

 

Ekspert dodał również, że zakusy rządu są zbyt wysokie.

 


Pobierz Pobierz

 

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl