Wysokie ceny energii i kwestia gazu łupkowego głównymi tematami szczytu UE

W Brukseli rozpoczął się szczyt UE. Podczas spotkania europejscy przywódcy zajmą się głównie tematami walki z oszustwami podatkowymi i problemem wysokich cen energii. Poruszona ma zostać także kwestia gazu łupkowego.

Europoseł Tomasz Poręba podkreśla, że łupki powinny być dla polskiego rządu sprawą fundamentalną.

– Absolutnie powinny być rzeczą, która będzie bardzo mocno prezentowana przez Polskę na forum europejskim i koncepcja wydobycia gazu łupkowego – broniona. Niestety z tego co wiemy z polskiego Sejmu, z tego co wiemy z Polski – bardzo widoczna jest bierność rządu Donalda Tuska. Jeżeli chodzi o kwestie łupków, to nie ma tak naprawdę żadnej inicjatywy legislacyjnej w tej sprawie. Wiele firm zagranicznych opuściło już Polskę, ponieważ nie widzi w polskim rządzie partnera w tej sprawie. I jeżeli nadal będą z Polski płynąć te sygnały, które płyną – że tak naprawdę polski rząd średnio jest tą sprawą zainteresowany – to ja boję się o to, że na poziomie europejskim, ta koncepcja wydobycia gazu łupkowego może po prostu upaść – powiedział europoseł Tomasz Poręba.

Poseł Ludwik Dorn podkreśla z kolei, że niepokój Solidarnej Polski budzi kwestia cen energii polityki klimatyczno-energetycznej. Akcentuje, że przewodniczący Rady Europejskiej przygotował projekt konkluzji, którego przyjęcie oznacza polityczną zgodę na zaostrzenie polityki klimatyczno-energetycznej.

– Ekonomiczny efekt to wzrost ceny uprawnienia do emisji, z obecnej – kształtującej się poniżej 5 euro za tonę dwutlenku węgla, do minimum – 25 euro za tonę. To oznacza w bardzo krótkim czasie uderzenie w podstawowe interesy polskiej gospodarki, bo generacja energii oparta jest w wypadku energii elektrycznej w 92 proc. na węglu kamiennym i brunatnym. Teraz jest ostatni moment, by zatrzymać ten walec, który zaczął się toczyć – akcentuje poseł Ludwik Dorn.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl