(fot. PAP)

Projekt PiS ws. bezrobocia

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o Narodowym Programie Zatrudnienia. Jego autorem jest PiS. Projekt przewiduje m.in. połączenie przepisów o PIT i CIT w jednej ustawie oraz nową ustawę o VAT.

Projekt zakłada, że w ciągu 10 lat w Polsce ma powstać około miliona 200 tysięcy miejsc pracy.

 – Dlaczego my w tym projekcie proponujemy program dla osób do 35. roku życia? Odpowiedź jest prosta, ale i smutna – bo, to wśród tej grupy osób bezrobocie jest największe. To jest ponad milion bezrobotnych do 35. roku życia, w tym niespełna pół miliona – to osoby do 25. roku życia. Z ponad 2 milionów 300 tysięcy bezrobotnych, ponad milion 100 tysięcy – to bezrobotni powyżej 12 miesięcy. Jeżeli do tego doliczymy 2 miliony Polaków poza granicami kraju, z czego większość to ludzie młodzi, to mamy do czynienia z największym dramatem naszych czasów. To dramat dla rodzin, dla systemu podatkowego, dla demografii. Dlatego nasz projekt mówi o utworzeniu 1 miliona 200 tysięcy miejsc pracy w ciągu 10 lat – powiedział poseł Stanisław Szwed, wiceszef sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Ludzie w Polsce oczekują pracy, a wszystko co robi obecny rząd, prowadzi do zwiększenia bezrobocia – mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas sejmowej debaty. Przypomniał, że za rządów PiS-u powstało ponad milion miejsc pracy, a stopa bezrobocia spadła aż o 6 procent.

 – Kiedy Prawo i Sprawiedliwość było u władzy, w ciągu dwóch lat powstało milion 300 tysięcy nowych miejsc pracy. Wtedy wystarczyła dobra polityka w sferze finansów, dobra polityka gospodarcza i stworzenie systemu przyjmowania pomocy europejskiej. Dobra polityka socjalna, która zwiększała popyt, a więc i produkcję. Wtedy to wystarczało, ale dzisiaj potrzeba więcej. Dlatego przedstawiamy program, który ma prowadzić do tego, by w Polsce powstało milion 200 tysięcy nowych miejsc pracy – stwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński.

PO wnioskuje o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Głosowanie nad projektem odbędzie się w piątek.

RIRM

drukuj