Wyprowadzenie pracowników z TVP to demontaż instytucji

„Wyprowadzenie ponad 500 pracowników z TVP jest widocznym znakiem demontażu instytucji” – powiedziała poseł Barbara Bubula. Na posiedzeniu sejmowej komisji kultury poruszono kwestię m.in. planów przeniesienia 500 pracowników TVP do firmy zewnętrznej wyłonionej w przetargu.

Wg posłów opozycji jest to ukryta forma grupowych zwolnień.

– To co się dzieje w tej chwili ze zwolnieniem pracowników – bo tak należy odczytywać wyprowadzenie z firmy ponad 500 tych najważniejszych osób, tworzących program – to jest oczywiście widoczny dla nas znak demontażu instytucji czyli doprowadzenie do tego, co stało się niestety z wieloma firmami w Polsce – ostatni przykład to jest PLL LOT – żeby doszło do sytuacji, w której powstanie kadłubek administracyjny, który będzie bardzo łatwo potem już sprywatyzować, zlikwidować czy ograniczyć jego zasięg do minimalnych rozmiarów – powiedziała poseł Barbara Bubula.

Prezes TVP Juliusz Braun przedstawił członkom komisji kultury informację na temat sytuacji finansowej spółki. Pierwszy kwartał br. spółka zakończyła wynikiem dodatnim w wysokości 5 mln zł. Planowany wyniki finansowy na 2013 r. wynosi zero.

Prezes TVP mówił, że spółka chce wprowadzać ograniczenia kosztów w wielu dziedzinach, także w zakresie zatrudnienia i wynagrodzeń. Od 2008 r. liczbę etatów zmniejszono o prawie 1200, obecnie na podstawie umowy o pracę w spółce zatrudnionych jest blisko 3400 osób.

Z kolei minister kultury Bogdan Zdrojewski miał przedstawić informację o stanie przygotowań zmian ustawowych dot. mediów publicznych. Jednak minister nie pojawił się na posiedzeniu i punkt ten będzie rozpatrywany na jednym z kolejnych posiedzeń komisji kultury.

Poseł Barbara Bubula apelowała do rządu o rozpoczęcie prac nad budową wydolnego systemu finansowania mediów publicznych oraz do władz TVP o rozpoczęcie kampanii społecznej na rzecz wprowadzenia powszechnej opłaty abonamentowej.

– To co jest najgorsze dla mediów publicznych w Polsce to jest to, że politycy boją się podjąć rozstrzygnięcia o powszechności opłaty abonamentowej, ponieważ nie ma wsparcia społecznego dla takiego sposobu finansowania. Ten brak kampanii społecznej na rzecz dobrego, publicznego finansowania mediów w Polsce powoduje drastycznie niesprawiedliwy system, który w tej chwili funkcjonuje; kiedy to 9 proc. gospodarstw domowych utrzymuje całość mediów publicznych w Polsce w takiej sytuacji, w jakiej jesteśmy – powiedziała poseł Barbara Bubula.

Polska jako jedyna w Europie ma udział finansowania publicznego poniżej 20 proc. Podstawę utrzymania TVP stanowią reklamy. W krajach Europy, media publiczne są w ponad 70 proc. finansowane ze środków publicznych.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl