[TYLKO U NAS] Sen. Jackowski: Z „taśm prawdy” przeziera jedno – traktowanie państwa polskiego jak prywatnej własności

Z wszystkich ujawnionych taśm wyłania się obraz ludzi, którzy Polskę traktują jak swoją prywatną własność – powiedział Radiu Maryja senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski. Polityk odniósł się do ujawnionych przez TVP kolejnych nagrań z restauracji „Sowa i Przyjaciele” z 2014 r.

Na taśmach zarejestrowana jest rozmowa ówczesnego szefa MSZ Radosława Sikorskiego z Jackiem Krawcem, pełniącym wówczas funkcję prezesa Orlenu

Bohaterowie nagrań rozmawiają m.in. o obecnym szefie PO Grzegorzu Schetynie, nazywając go „żulikiem bez poglądów” i „idealnym numerem dwa”.

Senator Jan Maria Jackowski zwraca uwagę, że prywatne rozmowy polityków i biznesmenów związanych z PO pokazują wewnętrzne napięcia w ówczesnym obozie władzy.

– Ze wszystkich tych taśm przeziera jedno, mianowicie traktowanie państwa polskiego jak prywatnej własności jednego środowiska politycznego, które jest przyzwyczajone do tego, że wszystko można sobie załatwić. (…) W tych taśmach przebija też brutalnie szczera ocena różnych wiodących postaci tego środowiska. W tym aspekcie te taśmy – chociaż okraszone dość wulgarnym językiem – pokazują zróżnicowanie i wewnętrzne napięcia wewnątrz tego środowiska. Jest to grupa, którą łączy przede wszystkim wspólnota interesów, a nie wspólnota ideałów – mówi Jan Maria Jackowski.

Ujawnione w mediach nagrania wywołały w 2014 r. kryzys w rządzie Donalda Tuska. W restauracji „Sowa i Przyjaciele” nagrano osoby z kręgów polityki, biznesu oraz funkcjonariuszy publicznych. Byli wśród nich m.in. szef MSW – Bartłomiej Sienkiewicz, szef MSZ – Radosław Sikorski, minister infrastruktury – Elżbieta Bieńkowska czy prezes NBP Marek Belka.

Teraz lider PO Grzegorz Schetyna odniósł się do najnowszych taśm na Twitterze, oskarżając TVP o służbę partii rządzącej.

RIRM

drukuj