Chcą zablokować gaz łupkowy

W Komisji Europejskiej ściera się lobby, któremu zależy na zablokowaniu wydobycia gazu z łupków – powiedział poseł Piotr Naimski, były wiceminister gospodarki.

Komisja Europejska opublikowała wczoraj raport, który wskazuje na ryzyko dla ludzi i środowiska oraz luki w prawie Unii Europejskiej związane z wydobyciem gazu łupkowego. Rzecznik Komisji Europejskiej do spraw środowiska powiedziała, że już w przyszłym roku Komisja może zaproponować nowe prawo środowiskowe, regulujące wydobycie w Unii Europejskiej gazu z łupków. Może ona też zaproponować zmianę istniejących dyrektyw.

Odnosząc się do tego poseł Piotr Naimski powiedział, że Komisja Europejska  jest po prostu wykorzystywana przez lobbystów do realizacji własnych interesów.

Ci którzy chcą blokować wydobycie gazu; to oczywiście Rosjanie. To są interesy Gazpromu. Są to również interesy niektórych kręgów niemieckich czy francuskich. We Francji lobby związane z energetyką nuklearną opiera się rozwojowi nowego górnictwa gazowego. Także w Niemczech ci którzy zainwestowali duże sumy w odnawialne źródła energii chcą zwrotu pieniędzy tych inwestycji, a tani gaz mógłby pokrzyżować ich plany. Wykorzystują zatem Komisje Europejską do tego żeby straszyć inwestorów, żeby przeciwdziałać temu przedsięwzięciu – powiedział poseł Piotr Naimski.

Skrajnej lewicy z Niemiec i Francji w budowaniu w Polsce organizacji przeciwników gazu łupkowego pomaga Ruch Palikota. W gminach, w których szuka się gazu, aktywiści Palikota mieli namawiać mieszkańców do protestów.

Tymczasem – jak powiedział poseł Piotr Naimski – w polskim interesie jest by wydobycie gazu zostało uruchomione.

– W ten sposób możemy monopol Gazpromu w Polsce, ale także w innych środkowo – europejskich krajach; złamać. To jest różnica interesów. Będą tutaj używane różne instrumenty zarówno w kategorii ekologicznej ochrony środowiska jak i ochrony zdrowia. Trzeba zachować tutaj zdrowy rozsądek. Rząd musi doskonale i dokładnie pilnować tej sprawy. Jeżeli przyjdzie taki moment, że trzeba będzie się radykalnie sprzeciwić; także na forum UE przepisom, które będą blokowały rozwój polskiej gospodarki – to trzeba będzie to zrobić – dodaje poseł Piotr Naimski.

Wypowiedź posła Piotra Naimskiego:


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj