Potrzebna gospodarcza debata

Debata na temat propozycji gospodarczej dla Polski jest bardzo potrzebna  – powiedział prof. Jerzy Żyżyński. Ekonomista uzasadnił swoje stanowisko niewystarczającymi działaniami rządu w tym zakresie.

Jak powiedział rząd całkowicie odcina się od wszelkiej dyskusji na temat gospodarki, przyszłości Polski, szans budowania struktur rozwojowych; a tu są olbrzymie zaniedbania.

– Ten program cięć wydatkowych i oszczędzania na wszystkim, co służy w jakiś sposób ludziom i rozwojowi w długim okresie czasu, jest wpędzaniem gospodarki w ślepą uliczkę. Przedłużanie wieku emerytalnego w sytuacji, kiedy jest bardzo wysokie bezrobocie i nic nie zapowiada, żeby to bezrobocie spadało, kiedy młodzi ludzie uciekają z Polski, jest sytuacją bardzo niebezpieczną. Grozi to pogłębieniem tych demograficznych problemów, które mamy. Ten rząd niczego nie robi. To do niczego nie prowadzi, więc zdecydowanie musimy podjąć dyskusje po to, żeby wymusić na tym rządzie szeroką dyskusję społeczną nad naszą przyszłością – powiedział prof. Jerzy Żyżyński.

Konferencję z udziałem ekonomistów na temat programu PiS z zakresu sfery ekonomicznej zapowiedział wczoraj prezes Jarosław Kaczyński. Dyskusja ma się odbyć 24 września.

Wśród osób, które otrzymają zaproszenie jest m.in. prof. Krzysztof Rybiński. Były wiceprzewodniczący NBP powiedział, że przyjęcie przez niego zaproszenia zależy od formuły debaty a takowa jest niezbędna, bo dotychczasowa polityka gospodarcza rządu potrzebuje zmian.

– Działania podejmowane przez rząd niestety nie były adekwatne do skali wyzwań, które przed nami staną. To nie jest wina tylko kryzysu strefy euro. Część powodów, dla których polska gospodarka będzie się rozwijała bardzo źle, albo będzie w recesji, leży po stronie zaniechań jeśli chodzi o politykę gospodarczą minionych kilku lat. Mówię tu o strasznej biurokracji, o problemach przedsiębiorców z prowadzeniem biznesu, o tolerowaniu faktu, że ogromna część transferów socjalnych trafia do ludzi, którzy nie są biedni, bogaci lub średnio zamożni, to są wielomiliardowe kwoty. Tego nie można tolerować bo profilu państwa już więcej na to nie stać – dodaje prof. Krzysztof Rybiński.

Wypowiedź prof. Jerzego Żyżyńskiego:

Pobierz Pobierz

Wypowiedź prof. Krzysztofa Rybińskiego:

Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl