21 krajów na szczycie we Władywostoku

Z udziałem przywódców 21 krajów we Władywostoku na rosyjskim Dalekim Wschodzie rozpoczął się szczyt Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC), luźnej struktury stawiającej sobie za cel ściślejszą integrację gospodarczą w regionie. 

W skład powołanej do życia w 1989 roku APEC wchodzą: Australia, Brunei, Chile, Chiny, Filipiny, Hongkong, Indonezja, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Malezja, Meksyk, Nowa Zelandia, Papua-Nowa Gwinea, Peru, Rosja, Singapur, Stany Zjednoczone, Tajlandia, Tajwan i Wietnam.

Prawie wszystkie państwa reprezentowane są przez prezydentów lub premierów. Jedynie na czele delegacji USA stoi szefowa dyplomacji Hillary Clinton. Biały Dom już dawno uprzedził Kreml, że prezydent Barack Obama nie zdoła w tym czasie przyjechać do Rosji z powodu trwającej w Stanach Zjednoczonych kampanii wyborczej.

Głównymi tematami spotkania, w którym uczestniczy też ponad 500 biznesmenów, są sprawy integracji regionalnej, problemy transportu i logistyki, kwestie liberalizacji handlu i inwestycji, a także zagadnienia bezpieczeństwa energetycznego i żywnościowego.

Na państwa skupione w APEC przypada 58 proc. globalnego produktu krajowego brutto (PKB) i 45 proc. światowego handlu. Kraje te zamieszkuje 40 proc. ludności Ziemi.

Rosja chce wykorzystać spotkanie we Władywostoku do promowania swoich planów rozwoju Dalekiego Wschodu i Syberii. Strona rosyjska proponuje m.in. rozwijanie alternatywnych tras transportu towarów między Azją i Europą, co – według niej – pozwoli krajom APEC i Rosji zaoszczędzić około 300 mld dolarów do 2020 roku w dwustronnym handlu i około 370 mld USD – na tranzycie.

Wymaga to zmodernizowania infrastruktury kolejowej w całej FR, a przede wszystkim zwiększenia przepustowości Bajkalsko-Amurskiej Magistrali (BAM) i Kolei Transsyberyjskiej. Rosyjskie Koleje Żelazne (RŻD) szacują, że potrzeba na to około 1 bln rubli (31 mld USD).

Rosja proponuje też przewożenie ładunków statkami Północnym Szlakiem Morskim przez Arktykę. Jest to najkrótsza trasa łącząca Europę Północną z regionem Azji i Pacyfiku. Droga z Jokohamy do Rotterdamu zajmuje 15-17 dni, podczas gdy tradycyjnym szlakiem przez Ocean Indyjski i Kanał Sueski – 30-33 dni. Wszelako nawigacja w Arktyce możliwa jest tylko przez trzy-cztery miesiące w roku.

Szczyt we Władywostoku to najdroższe spotkanie przywódców państw APEC w jej historii. Władze Rosji podały, że przygotowania pochłonęły 680 mld rubli (21,1 mld dolarów). Dla porównania: forum Singapurze w 2009 roku kosztowało 71,8 mln USD, a w Jokohamie w 2010 roku – 277 mln dolarów.

Szczyt odbywa się na wyspie Russkij, na terenie nowo wybudowanego miasteczka akademickiego Dalekowschodniego Uniwersytetu Federalnego. Przed spotkaniem wybudowano również dwa wielkie mosty, które połączyły wyspę ze stałym lądem; ułożono 65 km nowych dróg i zrekonstruowano ponad 40 km starych; zbudowano nowy terminal na lotnisku we Władywostoku, a także drogę i linię kolejową do niego. W samym mieście wybudowano nowoczesną oczyszczalnię ścieków, ułożono 136 km rur kanalizacyjnych i zmodernizowano wodociągi.

Nie wszystkie planowane obiekty powstały na czas. Wykonawcy nie zdążyli oddać do użytku m.in. dwóch pięciogwiazdkowych hoteli, na które z budżetu Kraju Nadmorskiego wydano 236 mln dolarów. Część gości szczytu zamieszkała na wynajętym przez organizatorów luksusowym statku wycieczkowym „Legend of the Seas”, zabierającym na pokład 2 tys. pasażerów.

Nie ukończono też budowy Teatru Opery i Baletu, centrum sportowego, kompleksu rozrywkowego i elektrociepłowni.

Władze Władywostoku przesunęły o dwa tygodnie – na 15 września – rozpoczęcie roku szkolnego i akademickiego, a także zaapelowały do mieszkańców, by na czas szczytu postarali się wyjechać z miasta. Zapowiedziały też „oczyszczenie” Władywostoku z prostytutek.

Natomiast miejscowi opozycjoniści skarżą się, że grożono im deportacją z miasta na okres forum.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl