fot. twitter.com

Rosja i Chiny wybrane do Rady Praw Człowieka ONZ

Rosja i Chiny znalazły się wśród państw wybranych do Rady Praw Człowieka ONZ. Mimo podjętych starań, do składającej się z 47 członków Rady nie weszła Arabia Saudyjska.

Wyboru członków Rady Praw Człowieka dokonało we wtorek Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Członkowie wybierani są według kryteriów geograficznych i tylko w jednej grupie kandydatów z regionu Azji i Pacyfiku było więcej ubiegających się niż dostępnych miejsc. Spośród pięciu kandydujących państw odpadła Arabia Saudyjska, zaś od stycznia 2021 roku w Radzie zasiądą przedstawiciele Chin, Uzbekistanu, Nepalu i Pakistanu. Wśród członków Rady będzie też m.in. Kuba.

Rosja została wybrana do Rady po raz pierwszy od 2013 roku i cztery lata po tym, jak nieoczekiwanie odpadła w głosowaniu nad jej reelekcją. Chiny ostatni raz zasiadały w Radzie w latach 2017-2019. Oskarżany m.in. o systemowe prześladowanie mniejszości muzułmańskiej kraj tym razem otrzymał jednak o 20 proc. głosów mniej niż poprzednim razem.

Wybór nowych członków Rady Praw Człowieka skrytykował amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo, który potraktował rezultat głosowania jako potwierdzenie słuszności decyzji USA o wycofaniu się z członkostwa w 2018 roku, m.in. ze względu na krytykę Rady wobec Izraela.

„Zgromadzenie Ogólne ONZ ponownie wybrało kraje o odrażającej historii poszanowania praw człowieka. Te wybory tylko dodatkowo potwierdzają słuszność decyzji USA o wycofaniu się i użyciu innych miejsc i okazji do ochrony i promocji uniwersalnych praw człowieka” – powiedział Pompeo.

Od 2020 roku członkiem Rady Praw Człowieka ONZ jest Polska, jako jeden z sześciu krajów z regionu Europy Wschodniej. Od przyszłego roku oprócz Polski zasiadać w niej będą także m.in. Armenia, Ukraina, Rosja, Bułgaria i Czechy.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl