Ustawa o łupkach w ciągu kilku dni w Sejmie

W ciągu kilku dni do Sejmu powinien trafić projekt ustawy regulującej m.in. kwestie wydobycia gazu z łupków – poinformował minister środowiska Maciej Grabowski.

Projekt nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego nad którym pracowało ministerstwo środowiska, rząd przyjął przed miesiącem. Wtedy premier Donald Tusk informował, że „w ciągu dwóch tygodni projekt trafi do laski marszałkowskiej”.

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego upraszcza proces przyznawania koncesji. Jednak, jak mówi poseł Mariusz Orion–Jędrysek, były główny geolog kraju, nowela wiąże się z wieloma zagrożeniami dla polskiej gospodarki.

– Ustawa, która jest w tej chwili, nie spowoduje zwolnienia z opłat. Zwolnienie z opłat do 2020 roku spowoduje, że firmy szybko rozpoczną eksploatacje i szybko ją zwiną pozostawiając większość złoża nieruszoną, czyli niewydobytą. Państwo na tym bardzo dużo traci. Mamy rabunkową eksploatację. Oprócz tego, że jest brak zysków państwa, jest duży problem środowiskowy i zapewne jakieś większe zobowiązania. Handel koncesjami będzie się odbywał na jeszcze większą skalę – podkreślał poseł Mariusz Orion-Jędrysek.

Prace nad przepisami regulującymi kwestie wydobycia gazu z łupków ciągnęły się ponad dwa lata. W tym czasie branża wydobywcza wielokrotnie narzekała na brak rozwiązań prawnych, przystosowanych do specyfiki tej działalności wydobywczej. W ostatnich miesiącach z koncesji zrezygnowało kilka zagranicznych firm, tłumacząc to niesatysfakcjonującymi wynikami prac.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl