Amerykanie znaleźli złoża gazu ziemnego w Polsce

W Kęsowie w województwie kujawsko-pomorskim potwierdzono występowanie gazu ziemnego – poinformowało Ministerstwo Środowiska.

Resort podał, że na zaproszenie inwestora Główny Geolog Kraju Piotr Woźniak odwiedził odwiert rozpoznawczy „Tuchola 3”, wykonany dla amerykańskiej firmy FX Energy. Chodzi o koncesje poszukiwawczo-rozpoznawczą „Chojnice – Wilcze”. Głębokość otworu sięga 3980 metrów.

To dobry znak także dla innych firm amerykańskich poszukujących w Polsce gazu – zwraca uwagę poseł Piotr Naimski – członek sejmowej Komisji Gospodarki. Poseł dodaje, że powinniśmy korzystać z amerykańskich technologii, bo w tej dziedzinie Amerykanie mają największe doświadczenie.

– To jest wiadomość, która potwierdza zaangażowanie tej amerykańskiej firmy. Jest to również dobry znak dla innych amerykańskich firm, które w Polsce poszukują gazu, zarówno w złożach konwencjonalnych, jaki i w złożach łupkowych. Jeżeli Główny Geolog Kraju znalazł czas, żeby tam pojechać; to znaczy, że Minister Woźniak ma dobry kontakt z amerykańskimi firmami, i powinniśmy korzystać z amerykańskich technologii, rozwijając nasze możliwości – kooperując i współpracując. To jednak Amerykanie mają największe doświadczenie, a nam chodzi o szybkość i czas, więc powinniśmy się z tego cieszyć i wspierać tą współpracę – powiedział członek Sejmowej Komisji Gospodarki Piotr Naimski.

Dziś po południu odbędzie konferencję prasową Głównego Geologa Kraju Piotra Woźniaka dotycząca prac legislacyjnych nad projektem zmiany ustawy Prawo geologiczne i górnicze.

Poseł Piotr Naimski akcentuje, że minister środowiska oraz Główny Geolog Kraju przygotowali ten projekt dawno temu i już od niespełna dwóch lat rząd nie jest w stanie go przyjąć.

– To jest bardzo ważna legislacja. Z ubolewaniem patrzymy jak prawie od 2 lat rząd nie jest w stanie przyjąć jednolitego stanowiska w tej sprawie. Minister Środowiska i Główny Geolog w Kraju Piotr Woźniak, przygotowali ten projekt dawno temu. On jednak grzęźnie w uzgodnieniach ministerialnych, a także w kancelarii premiera Tuska. Mam nadzieję, że tym razem ten projekt wyjdzie z rządu i przejdzie do Sejmu, a w Sejmie spotka się z projektem PiS, którego to projekt od listopada 2011 r. czeka u pani Marszałek Kopacz na procedowanie. Najwyższy czas, żebyśmy w Sejmie zajęli się tymi projektami, i ta legislacja wyszła z Sejmu i obowiązywała,; inwestorzy na to czekają – zaznaczył poseł Piotr Naimski.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                RIRM                                                                 

drukuj