Sprawa łupków w PE

W komisji ochrony środowiska w PE odbędzie się dziś głosowanie dotyczące raportu na temat wydobycia gazu łupkowego. Wczoraj Komisja PE do spraw energii i przemysłu przyjęła korzystny dla Polski raport w tej samej sprawie.

Jednak komisja ochrony środowiska uchodzi za bardziej sprzyjającą ruchom ekologicznym i jest mniej nastawiona prorozwojowo. Bardzo często projekty, które mają na celu rozwój przemysłu upadają w tej komisji – powiedział Dariusz Sobków, były ambasador tytularny Polski przy UE.

– Jeżeli dzisiaj raport będzie przyjęty oznacza to, że są wszelkie szanse żeby Parlament Europejski ustosunkował się do tego pozytywnie. Niestety pod pretekstem elementów ochrony środowiska takich np. jak podnoszenie faktu, że wydobycie gazu łupkowego powoduje zwiększenie hałasu, jest bardzo możliwe że raport i zapisy o wydobyciu upadną. Nie raz można było sprawdzić w historii Parlamentu Europejskiego, że podnoszono argumenty proekologiczne z przyczyn tylko czysto politycznych. Nikt nie ukrywa dzisiaj, że Francja stara się zablokować rozwój poszukiwań i eksploatacji gazu łupkowego – powiedział Dariusz Sobków.

Posłowie do PE z Francji zgłaszają wniosek, żeby ogłosić moratorium na poszukiwania gazu łupkowego. Wynika to z tego, że Francja jest największym producentem energii nuklearnej.  Tymczasem Dariusz Sobków mówi, że jeżeli PE poprze opinię tych, którzy chcą powstrzymać wydobycie gazu łupkowego, wówczas Polska straci swoją pozycję na arenie międzynarodowej.

– Jeżeli komisja ochrony środowiska negatywnie ustosunkuje się do raportu na temat wydobycia gazu łupkowo, wówczas Polska straci ogromny atut uzyskania niezależności energetycznej. Przecież jesteśmy jednym z największych krajów w Europie, jeśli nie na świecie, które mogą się uniezależnić energetycznie jeżeli chodzi o gaz łupkowy.  Dla nas będzie to informacja o charakterze strategicznym, o charakterze bezpieczeństwa państwa. Gdyby Komisja Europejska, czy też Parlament Europejski poparły opinię tych, którzy chcą powstrzymać wydobycie gazu łupkowego, będzie to oznaczało, że Polska traci swoją pozycję na arenie międzynarodowej – powiedział Dariusz Sobków.

 

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl