fot. PAP

Dziś założenia do ustawy o podatku od wydobycia gazu łupkowego

Dziś poznamy wysokość podatków, które za wydobycie gazu łupkowego mają płacić koncerny energetyczne. Podczas posiedzenia: rząd zajmie się projektem ustawy dotyczącej wydobycia węglowodorów w Polsce, m.in. gazu łupkowego.

Pierwotnie zakładano, że gotowy projekt zostanie zaprezentowany w czerwcu. Poseł Mariusz Orion-Jędrysek, były główny geolog kraju mówi, że samo opodatkowanie nie rozwiązuje problemu, ponieważ eksploatacja ta może mieć charakter rabunkowy.

Jeżeli to, co jest na dole nie będzie opodatkowane, to ta eksploatacja będzie miała charakter rabunkowy. Czyli nie będziemy zachowywać się jak gospodarze, tylko jak osoba, który dzierżawi np. sad, zbiera to co najlepsze, a gorsze zostawia; bo to już mu się mniej opłaci. Tak będzie postępował inwestor zewnętrzny, który przyjedzie tutaj wyłącznie dla zysku – akcentował poseł Mariusz Orion- Jędrysek.

Ustawa dotycząca wydobycia węglowodorów zakłada utworzenie Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych. Ma to być strategiczna spółka w 100 proc. należąca do Skarbu Państwa. Jej zadaniem ma być nadzorowanie działalności sektora wydobywczego.

Od 2007 roku w Polsce wydano ponad 110 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego. Eksperci szacują, że szybki rozwój wydobycia gazu łupkowego może wymagać inwestycji 4 miliardów dolarów rocznie.

Obecnie najwięcej koncesji na poszukiwanie gazu z łupków – 15 – ma PGNiG. PKN Orlen ma osiem koncesji na poszukiwanie ropy naftowej i gazu.

RIRM

drukuj