fot. PAP

Sejm odrzucił projekt dot. wydobycia gazu z łupków

Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu, zgłoszony przez PiS, projekt ustawy dotyczący wydobycia gazu z łupków. Za odrzuceniem projektu opowiedziało się 265 posłów, przeciw było 162, jeden poseł wstrzymał się od głosu. Wniosek o odrzucenie go w pierwszym czytaniu złożyły podczas debaty kluby PO i Twojego Ruchu.

Projekt PiS-u przewidywał m.in. powołanie spółki akcyjnej, która miała mieć udziały w przyznanych koncesjach na wydobywanie węglowodorów ze złóż. Spółka miałby działać pod nazwą ,,Staszic” SA i być bezwzględnie wyłączona z prywatyzacji.

Profesor i poseł Mariusz Orion Jędrysek, były główny geolog kraju, mówi, że nie da się dobrze zrobić polityki surowcowej państwa bez organu, który będzie ją kontrolował.

– Byłby tym, który odpowiada merytorycznie (nie politycznie) za stan państwa, jeśli chodzi o korzystanie z własnych zasobów i gospodarowanie nimi. Polityka musi być długofalowa, oparta o wiedzę i zabezpieczenie interesów społecznych i państwa. Tylko w ten sposób można to zrobić, ale tego Platforma Obywatelska nie chce. A nie chce dlatego, że wtedy nie będzie mogła robić tego, co robi z naszymi złożami, a co robi? Każdy wie – zaznacza poseł Mariusz  Orion Jędrysek.

Do prac w sejmowych komisjach trafią natomiast dwa rządowe projekty dotyczące łupków – nowelizacja prawa geologicznego i górniczego oraz projekt ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym.

Zgodnie z pierwszym, badania geofizyczne będzie można prowadzić tylko na podstawie zgłoszenia, bez konieczności ubiegania się o koncesję. Przyznawana koncesja poszukiwawczo – rozpoznawczo – wydobywcza ma natomiast obowiązywać na 10 – 30 lat.

Nowy podatek węglowodorowy ma wprowadzić opodatkowanie wydobywanych kopalin m.in. ropy i gazu. Pobierane będzie 3 proc. wartości surowca wydobytego ze złoża konwencjonalnego oraz 1,5 proc. dla złoża niekonwencjonalnego, w tym skał łupkowych. Podatek ma zacząć obowiązywać od 2020 r.

– Platforma Obywatelska chce zwykłego fiskalizmu, który spowoduje rabunkową eksploatację. Może on przyspieszyć czasami ruch, ale zniszczy polskie złoża, polskie wyroby, a społeczeństwo lokalne będzie miało z tego niewiele, bo to będzie bardzo krótkie, i będzie miało wielki problem. To jest właśnie efekt działania Platformy Obywatelskiej w tej chwili – dodaje poseł Mariusz Orion Jędrysek.

 

RIRM

drukuj