Sejm zajmie się ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych

Rząd na dzisiejszym posiedzeniu zajmie się m.in. projektem zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. W myśl dokumentu, wszystkie wpłaty, do których otrzymywania uprawniony jest ZUS, będzie można od 1 stycznia 2018 r. wpłacać jednym przelewem, na jeden indywidualny rachunek płatnika składek.

Teraz do ZUS trafiają cztery przelewy, tj. na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz emerytury pomostowe.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed powiedział Redakcji Informacyjnej Radia Maryja, co w praktyce oznaczają takie zmiany.

Jest to duże ułatwienie dla firm. Będzie jeden przelew, który trafi do ZUS, a ten będzie już sobie to rozdzielał na poszczególne fundusze. Nie będzie więc już tej nadmiernej biurokracji, która w tej chwili występuje. To jest dobre rozwiązanie tym bardziej, że w systemie elektronicznym będzie łatwiej się w tym wszystkim poruszać – wskazał Stanisław Szwed.

Numer nowego rachunku nada ZUS i stanie się nowym identyfikatorem płatnika składek. Projekt nakłada obowiązek wygenerowania numerów rachunków do końca 2017 r.

Resort rodziny pracy i polityki społecznej, który przygotował projekt, chce też w tej zmianie prawa obniżyć stopy procentowe odsetek z tytułu nieprzekazanych składek do OFE. Ma to dać nie więcej niż o 2 mln zł rocznie oszczędności dla ZUS.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl