Min. Rafalska w Sejmie: Postulat podwyższenia renty socjalnej był podnoszony przez różne środowiska

Projekt podniesienia renty socjalnej, to postulat protestujących w Sejmie, ale był on podnoszony także przez inne środowiska od wielu lat – powiedziała we wtorek w Sejmie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Sejm zajmuje się projektami ustaw (rządowym i poselskim), które podwyższają wysokość renty socjalnej.

„Dyskusja nad projektem ustawy zrównującym rentę socjalną z minimalną emeryturą, czy rentą z tytułu całkowitej niezdolności od pracy jest rzeczywiście efektem trwającego protestu, ale jest też szybką odpowiedzą rządu na ważny postulat, nie tylko pań protestujących w Sejmie, ale też postulat od wielu lat podnoszony przez różne środowiska osób niepełnosprawnych” – powiedziała min. Rafalska.

Szefowa MRPiPS podkreśliła, że wydatki na osoby niepełnosprawne wzrosły w ostatnich dwóch latach o ok. 3 mld zł. Wspomniała m.in. o programie „Rodzina 500 plus” – gdzie kryterium dochodowe na pierwsze dziecko (niepełnosprawne) wynosi 1200 zł. „W 2017 r. do rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem zaadresowaliśmy 1 mld 370 mln zł” – mówiła.

Zwróciła uwagę, że rozwiązania systemowe, tworzenia ośrodków i instytucji wsparcia, wymagają zaangażowania nie tylko finansowanego.

„To nie jest tylko napisanie dobrej ustawy, nie jest tylko danie pieniędzy” – mówiła Elżbieta Rafalska.

Zgodnie z rządowym projektem, renta socjalna wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Propozycję – w odpowiedzi na postulat osób protestujących w Sejmie – przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Nowa regulacja ma wejść w życie 1 września 2018 r. z mocą od 1 czerwca. Projekt ws. podniesienia renty socjalnej do 100 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy złożył też w Sejmie klub Kukiz’15. Projekt ten zakłada wejście w życie przepisów od 1 września br. Projekty rządowy i Kukiz’15 są procedowane łącznie.

Renta socjalna, która obecnie wynosi 865,03 zł, przysługuje osobie pełnoletniej, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało: przed ukończeniem 18. roku życia w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej przed ukończeniem 25. roku życia, w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl